logo yeni

SÜRESİZ GÖREVLENDİRMEDE ÖDENEN GELİŞTİRME ÖDENEĞİNE İLİŞKİN KARAR

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

adaletKadrosunun bulunduğu üniversitenin merkezi dışında süresiz bir şekilde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13/b-4 maddesi gereğince görevlendirilen Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretim görevlisinin, geliştirme ödeneğinin meslek yüksek okulunun bulunduğu ilçe için geçerli orandan ödenmesi istemini reddeden mahkeme kararı, Kayseri Bölge İdare Mahkemesince bozuldu.

Mahkeme yaptığı yorumda, yapılan görevlendirmenin süreklilik arz etmesi sebebiyle geçici bir nitelikten çıkarak, naklen atama şekline büründüğü hususuna vurgu yaptı.

Kayseri Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda hüküm cümlesi olarak “Olayda davacının, … Üniversitesi Rektörünün 22.12.2010 tarih ve 6092 sayılı işlemi ile 2547 sayılı Kanun'un 13/b-4 maddesi uyarınca süresiz olarak … Meslek Yüksek Okulunda görevlendirildiği ve 22.12.2010 tarihinde bu yana aynı yerde görev yaptığı, dolayısıyla söz konusu görevlendirmenin, 2547 sayılı Yasanın 40/a maddesindeki aynı üniversite içinde farklı bir birimde kadrosunun bulunduğu yer dışında ders vermek üzere geçici olarak görevlendirmeden farklı nitelikle olduğu, yapılan bu görevlendirmenin süreklilik arz etmesi nedeniyle naklen atama şekline büründüğü sonucuna sarıldığından, davacıya ödenmesi gereken geliştirme ödeneğinin 2005/8681 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 2. maddesinin (a) fıkrası kapsamında değerlendirilmesi gerekmekte olup, söz konusu kararın 1. maddesindeki amaç da göz önünde tutulduğunda davacıya fiilen sürekli olarak görev yaptığı yer olan … ilçesi için ekli cetvelde belirlenen oran üzerinden geliştirme ödeneği ödenmesi gerektiği açıktır.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Mahkeme Kararı

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.