logo yeni

ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİN(ÖYP) SORUNLARI ÇÖZÜLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik6Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında başka üniversitelerde lisansüstü eğitimlerini sürdüren Araştırma Görevlilerinin sorunlarıyla ilgili olarak Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde şöyle denildi:

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında merkezi sınavla başka üniversitelerde Yüksek Lisans ve/veya Doktora programına kayıt yaptırarak lisansüstü eğitimlerini sürdüren Araştırma Görevlilerinin sorunlarının çözümüne yönelik Bakanlığınız çalışmalarıyla ilgili olarak;

1. Halen ÖYP kapsamında toplam kaç Araştırma Görevlisi lisansüstü eğitim programına kayıtlı bulunmaktadır? Bu durumdaki personelin kayıtlı bulunduğu programlara ve üniversitelere göre dağılımları nasıldır?

2. Anılan personelin içinde bulunduğu sorunların belirlenerek çözümüne yönelik olarak Bakanlığınızca yapılmış bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne zaman yapılmış, ne gibi sorunlar belirlenmiş ve şimdiye kadar bunlara yönelik ne gibi önlemler alınmıştır?

3. Anılan Araştırma Görevlilerinin Yabancı Dil öğrenmek için yurt içindeki Yüksek Öğrenim Kurumlarına ve yurt dışına gönderilme süresinin en az bir yıla çıkarılarak bu süre yetmediği takdirde ilave bir yıl daha hak tanınması yönündeki talepler Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmiş ya da değerlendirilmektedir?

4.Anılan Araştırma Görevlilerine mecburi hizmetten kaynaklanan tazminat yükümlülüğünün kaldırılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

5. Tezi ile ilgili araştırmalarda bulunmak üzere yurt dışına giden Araştırma Görevlilerine verilen 15 günlük sürenin 1 aya çıkartılması ve Yüksek Lisans çalışmasını 6 ay ya da 1 yıl kadar uzatacak olanların ÖYP desteklerinin de bir defaya mahsus olmak üzere aynı süreyle uzatılması sağlanabilir mi?

6.Bazı üniversitelerin ÖYP için görevlendirilen Araştırma Görevlilerinin ilk görevlendirilmelerinde görev yolluklarını ödemediği iddiaları doğru mudur?

7. Araştırma Görevlilerinin ÖYP Destekleri kapsamında aldıkları kitap vb. malzemelerin kendilerine zimmetlenerek üniversitelerine dönerken bunları da yanlarında götürebilmeleri yönündeki talepleri Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir?

8. ÖYP’li Araştırma Görevlilerinin eşleriyle birlikte çalışabilmelerinin sağlanması konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılması sağlanabilir mi? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.