logo yeni

AKADEMİSYENLER TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik4Türkiye’de çalışan araştırma görevlilerinde ve genel olarak akademisyenlerde sıklıkla tükenmişlik sendromu görüldüğü ve bu kamu görevlilerinin özlük hakları bakımından da mağdur durumda oldukları savını işleyen bir önerge verildi.

Iğdır milletvekili Sinan OĞAN tarafından TBMM Başkanlığına sunulan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde yer alan sorular ve cevapları:

“Bir ülkenin en büyük zenginliği iyi yetişmiş insan kaynağıdır. Bu insan kaynağı ancak bilim ve teknolojiye büyük yatırımlar yapan ülkelerde bulunmaktadır. Ayrıca, bir ülkenin gelişmişliği o ülkenin üniversitelerinin ve akademik çalışmalarının başarısı ile yakından ilişkilidir. Türkiye’de iyi yetişmiş insan kaynağını sağlayan en önemli aktörler olan akademisyenler pek çok maddi ve idari sıkıntı ile yüzleşmektedir. Prof. Dr. Rana Kutanin’in 119 akademisyen üzerinde gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına göre, akademisyenlerde tükenmişlik sendromu sıklıkla görülmektedir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda, tükenmişlik sendromu içinde olan akademisyenlerin sorunlarının en başında maaş ve ücret yetersizliği gelmektedir. Reel maaş artışı konusunda diğer kamu görevlilerine göre mağdur durumda olan ve sayıları 130 bini bulan akademisyen ve aileleri düşünüldüğünde bu sorunun Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bu bağlamda;

1) Hem akademik çalışmalar hem de dil yeterliliği konusunda pek çok kamu çalışanından daha nitelikli olan araştırma görevlilerinin özlük haklan, kamuda çalışan bir uzman yardımcısının özlük haklarından daha geridedir. Bu durumun düzeltilmesine ilişkin bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

2) Gündeminizde, akademisyenlerin özlük haklarına ve aldığı ücretlere ilişkin cep harçlığı niteliğinde olan zamlar yerine, daha rasyonel ve diğer kamu kurumlarındaki ücret artışlarına paralel herhangi bir ücret iyileştirmesi var mıdır?

3) Türkiye’deki üniversitelerin ve akademisyenlerin bu durumu, iyi yetişmiş insanların üniversite bünyesinde çalışmayı tercih etmemesine sebep olmaktadır. O halde bilimsel ve akademik çalışmalara iyi yetişmiş genç kitleyi teşvik için Bakanlığınızca hangi çalışmalar yürütülmektedir?

4) Akademisyenlerin maddi ve idari sorunlar sebebiyle tükenmişlik sendromu içinde olması, ülkenin ilerlemesine katkıda bulunacak kesimin ülke dışına göç etmesine sebep olmaktadır. Beyin göçünü durdurmak için Bakanlığınızca hangi projeler yapılmaktadır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.