logo yeni

ÖĞRETİM ELEMANLARI HANGİ DERECELERDEN İŞE BAŞLIYOR?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik22914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ve öğretim yardımcılarının görev aylık dereceleri Devlet memurlarına göre farklı belirlenmektedir. 

Görev aylığı

1-Öğretim üyeleri

**Profesörler, 1 inci derecenin 1 inci kademe aylığı ile göreve başlarlar.

**Doçentler, 3 üncü derecenin 1 inci kademe aylığı ile göreve başlarlar.

**Yardımcı Doçentler, 5 inci derecenin 1 inci kademe aylığı ile göreve başlarlar.

2- Öğretim görevlileri ve okutmanlar

Öğretim görevlileri ve okutmanların görev aylıkları, 657 sayılı Kanuna göre tespit edilecek olan kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine iki derece eklenmek suretiyle belirlenmektedir.

3- Öğretim yardımcıları

Araştırma Görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacılarından oluşan bu sınıfta görev alacak olanların aylık dereceleri, kazanılmış hak aylık dereceleri ve emekli keseneğine esas aylık dereceleri öğretim görevlileri ve okutmanlar ile aynı şekilde belirlenmektedir.

Kazanılmış hak aylığı

Öğretim elemanlarının kazanılmış hak aylıkları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda gösterildiği şekilde belirlenmektedir.

Kazanılmış hak aylık derecelerinin aylık aldıkları derecelerden düşük olduğu durumlarda, eşitlik sağlanıncaya kadar (her yıl bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl bir derece yükselmesi yapılarak) öğretim elemanları atandıkları kadro derecesinin 1 inci kademe aylığını almaya devam ederler. Daha sonra ise aylık kademe ve dereceleri ile kazanılmış hak aylık kademe ve dereceleri birlikte ilerler.

Emekli keseneğine esas aylık 

Öğretim elemanlarının emekli keseneğine esas aylık derece ve kademeleri, Devlet memurları hakkındaki uygulamalara göre belirlenmektedir.

Öğretim elemanlarının eğitim durumları itibariyle, Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen giriş derece ve kademelerine, değerlendirilebilecek diğer hizmet süreleri de dahil edilmesi suretiyle emekli keseneğine esas derece ve kademeler belirlenmektedir. Göreve başladıktan sonra ise, haklarında her yıl  için 1 kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi  uygulanmaktadır.

Örnek

Değerlendirilecek başka hizmetleri olmadığı varsayımıyla, Öğretim Elemanlarının; görev aylığı, kazanılmış hak aylığı ve emekli keseneğine esas aylık derece ve kademelerini aşağıdaki şekilde örneklendirmek mümkün olabilecektir. (Tabloda, Öğretim Elemanlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri ile emekli keseneğine esas aylık derece ve kademeleri tahmini olarak kullanılmıştır)

SINIFI

UNVAN

GÖREV AYLIĞI

KAZANILMIŞ HAK AYLIK

EMEKLİ KESNENEĞİNE ESAS AYLIK

Öğretim Üyesi

Profesör

1/1

3/3

3/3

Doçent

3/1

5/2

5/2

Yardımcı Doçent

5/1

6/2

6/2

Öğretim Görevlisi ve Okutman

Öğretim Görevlisi (Mühendis)

6/1

8/1

8/1

Okutman (Kimyager)

7/1

9/1

9/1

Öğretim Görevlisi (İşletme)

7/1

9/1

9/1

Öğretim Yardımcısı

Araştırma Görevlisi (Mühendis)

6/1

8/1

8/1

Uzman (Fizikçi)

7/1

9/1

9/1

Araştırma Görevlisi (İşletme)

7/1

9/1

9/1

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.