logo yeni

GÖREVİNE SON VERİLEN ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNE İADE KARARI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

adalet6İdare Mahkemesinin, 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi kapsamında araştırma görevlisi olarak çalışan bir personelin, doktora öğrenimini 10 yarı yıllık dönemde tamamlayamaması sebebiyle görevine son verilmesine yönelik işlemin iptali talebini, reddetmesi üzerine Danıştay’a taşınan davadan farklı karar çıktı.

Danıştay 8. Dairesi Orta Doğu Teknik Üniversitesinde 2547 sayılı yasanın 50/d kapsamında görev yapan araştırma görevlisinin görev süresinin uzatılmamasına ilişkin olarak;

-2011 tarihli işlemin davacıyla ilgili bölümünün,

-Bu işlemin dayanağı olan 2002/28-6 sayılı Üniversite Yönetim Kurulunun “Araştırma Görevlilerinin Görev Süreleri” ile ilgili kararının (b) fıkrasının,

-Bu kararın aynen kabul edildiği 2006/13-1 sayılı Üniversite Senatosu kararının,

iptali gerekirken davanın reddi yönünde verilen kararda hukuki isabet olmadığına karar verdi.

8. Daire verdiği kararında, söz konusu Üniversite Yönetim Kurulunun ve Senatosunun kararının,  yasa ve yönetmelikte belirlenen altı yıllık süreden daha kısa bir süre belirlediğine vurgu yaparak, görevinde başarısızlığı yönünde her hangi bir tespit bulunmayan davacı hakkında on yarıyıl süresinde doktora öğrenimini tamamlayamadığı gerekçesiyle yapılan işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.

Karar için TIKLAYINIZ.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.