logo yeni

ÖĞRETİM ELEMANLARININ İZİN HAKKI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik22547 sayılı Yükseköğretim Kanununda değişiklik yapılmasını da içeren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Cumhurbaşkanının onaylamasının müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen Kanun, çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yaparken, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 39 uncu maddesinde değişiklik yaptı. Bu değişikliğin yürürlüğe girmesiyle, uluslararası andlaşmalarla kurulan üniversitelerde görev yapacak öğretim elemanları 5 yıl aylıksız izin kullanabilecek.

Mevcut durum

Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarındaki Yüksek Öğretim Kurumlarından resmi davet alan öğretim elemanlarına,  bütün özlük hakları saklı kalmak üzere üniversite yönetim kurulunun kararı ve Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile azami 3 yıl süreli aylıksız izin verilebiliyor.

Yeni düzenleme ne getirdi?

Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarındaki “uluslararası anlaşmalarla kurulmuş üniversitelerden” resmi davet alan öğretim elemanlarına,  bütün özlük hakları saklı kalmak üzere üniversite yönetim kurulunun kararı ve Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile 5 yıla kadar aylıksız izin verilebilecek.

Hangi üniversitelerde görev alanlar yararlanacak?

Bu düzenleme kapsamına şimdilik sadece “Manas Üniversitesi” ile “Ahmet Yesevi Üniversitesi” giriyor. Bu üniversitelerde görev alacaklar 5 yıla kadar aylıksız izin kullanabilecek.

Kanunun ilgili hükmü

MADDE 18- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 39 uncu maddesinin son fıkrasına “Uluslararası andlaşmalarla kurulan üniversitelerde bu süre beş yıla kadar uzatılabilir.” cümlesi eklenmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.