logo yeni

“ÜNİVERSİTE PERSONELİNE, BİLİMSEL ÇALIŞMAYA KATKI PAYI ÖDENSİN”

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik3Üniversite personelinin özlük haklarındaki haksız uygulama ve kısıtlamaların ortadan kaldırılması ve üniversite personeline de ilk ve orta öğretimde olduğu gibi, her yarıyıl açılışında en az 1 (bir) maaş tutarında “bilimsel çalışmaya katkı payı” ödenmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı M. Hanefi BOSTAN konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

“Akademisyeni düşük maaşa mahkûm ederek Üniversiteyi hizaya getirme politikası” izlendiğini belirten BOSTAN,  “Maaş düşüklüğü, Üniversitenin ve Üniversite Hocalığının saygınlığını çok tehlikeli bir şekilde aşındırmaktadır. Üniversite Hocaları, yeni mezun olup işe başlayan talebelerinden daha az maaş alma konumuna getirilmiş bulunmaktadırlar. Üniversitelerimizdeki hocalar dünyadaki meslektaşlarıyla mukayese edilince; onlardan 3 kat-5 kat daha az maaş aldıkları ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Üniversite personelinin özlük hakları konusundaki haksız uygulamalar ve kısıtlamaların ortadan kaldırılması ve benzeri hak ihlâllerine izin verilmemesi gerektiğini ifade eden BOSTAN, “şu anda akademik personelin en önemli sorunu, eline geçen maaşı ile nasıl geçineceği meselesidir. Yani, işin doğrusu şudur ki, geçim açısından sıkıntıda olan bir akademisyenden, hiç kimse tatmin edici bilimsel araştırma da beklememelidir. Herkesin bildiği gibi, bilim adamları ‘para için’ bilim yapmazlar; hiçbir bilim adamı zengin olmak gibi bir hülya ile üniversitede kalmaz. Ama yine unutulmamalıdır ki, ‘para için’ çalışmak ile ‘para ile çalışmak’ aynı şey değildir.” diyerek, Türk Eğitim-Sen olarak Hükümetten taleplerini şöyle sıraladı:

-Akademik personelin bilimsel çalışma şartlarını ve imkânlarını çok hızlı bir şekilde düzeltecek tedbirler hayata geçirilsin.

-Özlük hakları hiç vakit kaybedilmeden ıslah edilsin.

-Üniversite personelinin ücretleri, mutlaka ve behemehâl statülerine yaraşır bir seviyeye çıkarılsın.

-Üniversite personeline de ilk ve orta öğretimde olduğu gibi, her yarıyıl açılışında en az 1 (bir) maaş tutarında ‘bilimsel çalışmaya katkı payı’ ödensin.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.