logo yeni

ANKARA'DA ÜNİVERSİTE SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

6410 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Kabul edilmesi ileAnkara'da "Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi" kuruldu.

Kurulan yeni üniversite ile Ankara’daki devlet üniversitesi sayısı 6’yı bulurken, 6 devlet üniversitesi dışında 11 adet vakıf üniversitesi de bulunuyor.

Kurulan fakülte ve enstitüler

Kanun ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine bağlı olarak Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Dini İlimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Batı Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, İslam Araştırmaları Enstitüsü de kurulmuş oldu.

Kanun ile üniversitenin insangücü ihtiyacını karşılamak üzere 520 adet akademik ve 286 adet idari kadro ihdası da gerçekleştirildi.

Fatih Üniversitesinin bir kısmı öğrencilerle devredildi

Ayrıca kanun ile Fatih üniversitesi bünyesindeki Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Ankara Sağlık Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Hemşirelik Yüksekokulu, Ankara Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunda halen öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ve bu yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanları ile malvarlığı Turgut Özal Üniversitesine devredildi.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenciler dâhil bu yükseköğretim kurumlarında halen öğrenimlerini sürdüren öğrencilere verilecek mezuniyet belgeleri ile diplomalar, istekleri halinde önceden bağlı bulundukları üniversitenin adıyla ilgili üniversite tarafından verileceği de hükme bağlandı.

logokucuk 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.