logo yeni

PAŞA KIZI İÇİN KADRO AÇILDIĞI İDDİALARI GERÇEK Mİ, ENGELLEME Mİ?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

25 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda, Ankara Üniversitesine Öğretim Üyesi alınacağının duyurulmasının ardından, Paşa’nın kızını tarif eder şekilde duyuru yapıldığı iddiaları ortaya atıldı.

Bu duyurudan iki gün sonra, Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar, köşesinde “Üniversite uydu yapar, uyduluk yapmaz” başlıklı bir yazıya yer vermiş ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in kızına torpil yapılacağı ima edilmişti.

Yazının “Ankara Üniversitesi ve Paşa’nın kızı” bölümünde;

“Ankara Üniversitesi, 14 fakültesi olan dev bir yapıdır.

Her sene Tıp’a, Eczacılık’a, Mülkiye’ye, Dil Tarih’e, İletişim’e vs. kadrolar açılır.

Resmi Gazete’de son kadro ilanı çıktı. Bütün fakülteler yeni rektörden kadro beklerken sadece 2 fakülte için 16 akademisyen alınacağı açıklandı.

Şanslı fakültenin hangisi olduğunu tahmin edersiniz:

16 kadronun 13’ü İlahiyat’a gitti.

3 doçent kadrosu ise kadro bekleyen Tıp Fakültesi’ndekileri şok edecek şekilde, sadece Erişkin Psikiyatri kliniğine verildi.

Niye?

Ankara Üniversiteliler diyor ki:

“Tıp’ta alınacak kadroda aranan özellikler için öyle bir açıklama yazılmış ki, tıpatıp Genelkurmay Başkanı’nın kızını tarif ediyor sanki...”

Atama yapılsın da bakalım o mu?

Herhalde diğer fakültelerin kadroları da peyderpey açıklanacaktır; ancak yeni rektörle önceliklerin değişmesi dikkat çekici değil mi?” ifadeleri yer almıştı.

Ancak, her kurumun ihtiyaçları ölçüsünde personel istihdamına gitmesi doğal olduğu gibi, niteliği tutan her Türk vatandaşının bu imkandan yararlanmak için müracaatta bulunması hakkı da vardır.  Belli bir kişinin istihdamı için önceden tasarlanmış bir durum söz konusu olması halinde eşitlik ilkelerine, hizmet gereklerine ve hukuk kurallarına aykırılıktan söz edilebilecek ise de, niteliği tutan bazı kişilerin söz konusu görevlere girmesinin engellenmesi bakımından bazı iddiaların ortaya atılması gibi hoş olmayan durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Başvuruları 9 Ocak 2013 tarihinde sona ercek olan, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi İlanı için tıklayınız …

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.