logo yeni

calisanlar2 copy

AKADEMİK KADROLARIN BAZILARININ NORM KADRO UYGULAMASI DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 3Yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimlerin öğretim elemanı norm kadrolarını ve bunların kullanımına ilişkin esasları düzenleyen Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

“Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik”te yapılan ve bugün (2 Kasım 2019) yürürlüğe giren değişiklikle norm kadroların kullanımı konusunda, öğretim üyesi temininde güçlük çekilen birimler için uygulama farklılığı getirildi.

Değişikliğe göre;

Kadroların en fazla 2/3’ünün aynı unvan için kullanılabilmesi şartı, Yükseköğretim Kurulunca öğretim üyesi temininde güçlük çekildiğine karar verilen birimlerdeki doktor öğretim üyesi kadrolarının kullanımında aranmayacak. Bu şart, şimdiye kadar sadece meslek yüksekokullarında aranmıyordu.

KADROLARININ BELİRLENMESİNE VE KULLANILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/11/2018 tarihli ve 30583 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmeliğin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan talep üzerine Yükseköğretim Kurulunca öğretim üyesi temininde güçlük çekildiğine karar verilen birimlerdeki doktor öğretim üyesi kadroları ile meslek yüksekokullarında bu şart aranmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.