logo yeni

calisanlar2 copy

AKADEMİK UNVANLARDA DEĞİŞİKLİK YAPAN KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademikAkademik unvanlardan bazılarının kaldırılmasına ve yeni bir akademik unvan oluşturulmasına ilişkin hükümler de içeren Kanun yürürlüğe girdi.

Bugün (6 Mart 2018) yayımlanan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Öğretim elemanları; öğretim üyeleri (profesör, doçent, doktor öğretim üyesi) ile öğretim görevlileri ve araştırma görevlilerinden oluşacak.

**Akademik kadro unvanları arasında yer alan "Okutman", "Uzman" ve "Eğitim Öğretim Planlamacısı" kadroları kaldırıldı. Halen bu kadrolarda görev yapmakta olanların kadro unvanı “Öğretim Görevlisi” unvanına dönüştürüldü.

**“Yardımcı Doçent” kadro unvanı kaldırıldı ve yerine “Doktor Öğretim Üyesi” kadro unvanı oluşturuldu.

**Yükseköğretim kurumlarında açık bulunan “doktor öğretim üyesi” kadroları, ilgili rektörlükçe ilan edilecek ve bu kadrolara rektör tarafından en çok dört yıl süre ile atama yapılacak. Görev süresi sona erenler yeniden atanabilecek.

Doktor öğretim üyeliğine atanabilmek için, doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını kazanmış olmak ya da Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olmak gerekecek.

**Doktor öğretim üyelerine %175 oranında Üniversite Ödeneği ödenecek. Yardımcı doçent kadrosunda olanlar için ödenen Üniversite Ödeneği oranı %165 olduğundan, unvanları doktor öğretim üyesi olarak değişecek olan yardımcı doçentlerin aylık net maaşı artacak. Bu artış, 1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli sandığına tabi bir göreve başlamış olanlar için 102 TL, bu tarihten sona işe girmiş olanlar için ise 90 TL olacak. (2018 yılının ilk yarısında)

**Kadro unvanları bugünden itibaren Öğretim Görevlisi olarak değişen uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacılarına ders görevi verilmeyecek ve bu personel Kanun öncesinde yapmakta oldukları görevleri yapmaya devam edecek.

**Üniversitelerarası Kurul bünyesinde “Yönetim Kurulu”  kurulacak. Yönetim Kurulu, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ile fen-mühendislik, sağlık ve sosyal bilimler alanlarından üçer üye ve güzel sanatlar alanından bir üye olmak üzere toplam on bir üyeden oluşacak. Üyeler, farklı yükseköğretim kurumlarında görev yapan profesör öğretim üyeleri arasından Üniversitelerarası Kurul tarafından bir yıl için seçilecek. Yönetim Kurulu ayda en az bir defa toplanacak ve Kurul üyelerine,  Yükseköğretim Genel Kurulu üyelerine ödenen tutarda huzur hakkı ödenecek.

Kanun metni için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.