logo yeni

REKTÖR YARDIMCILARININ GÖREV SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 2Üniversitelerde rektörler tarafından seçilen rektör yardımcılarının görev süresi, kendilerini seçen rektörün görev süresi ile sınırlı olacak.

TBMM Genel Kurulunun gündeminde olan “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi, İki İl Merkezinin Değiştirilmesi Ve Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanun Tasarısı” 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda bazı değişiklikler de öngörüyor.

Rektör yardımcılarının görev süresi

Üniversite rektörleri, kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin aylıklı profesörleri arasından en çok üç kişiyi rektör yardımcısı olarak seçebiliyor.

Rektör Yardımcısı olarak seçilenlerin görev süresinin en çok ne kadar olacağı konusunda Yükseköğretim Kanununda herhangi bir düzenleme yer almıyor.

Meclis Genel Kurulunda bu hafta yasalaşması beklenen torba kanun tasarısında yer alan bir düzenlemeyle, Rektör Yardımcılarının görev süresinin en çok ne kadar olacağı da belirleniyor.

Tasarıya göre, rektör yardımcılarının görev süresi,  kendilerini seçen rektörün görev süresi ile sınırlı olacak.

Rektörün yeniden aynı göreve seçilmesi durumunda, seçilen rektör yeniden rektör yardımcılarını seçecek.

Tasarının ilgili maddesi

MADDE 14- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasının üçüncü paragrafının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin aylıklı profesörleri arasından en çok üç kişiyi kendi rektörlük görev süresi ile sınırlı olmak kaydıyla rektör yardımcısı olarak seçer.”   

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.