logo yeni

BAZI ÖĞRETİM ELEMANLARI AYDA 5.600 TL İLAVE GELİR ELDE EDEBİLECEK

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maas 15Öğretim elemanlarına, ücret karşılığında bazı konularda proje, araştırma ve inceleme yaptırılabilecek ve bilimsel raporlar hazırlatılabilecek.

TBMM Genel Kurulunun gündeminde bulunan “Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, ÖSYM’nin öğretim elemanlarına bazı çalışmalar yaptırabilmesi ve bu çalışmalar karşılığında ödeme yapması hususları da düzenleniyor.

6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda bazı değişiklikler de öngören Kanun Tasarısı, öğretim elemanlarına ÖSYM tarafından ücret karşılığında bazı konularda proje, araştırma ve incelemeler yaptırabilme ve bilimsel raporlar hazırlatabilme imkanı da veriyor.

Proje, araştırma ve inceleme yaptırma ve bilimsel rapor hazırlatma

Kanun Tasarısının ilgili düzenlemesinin mevcut haliyle yasalaşması durumunda, ÖSYM Başkanlığı tarafından öğretim elemanlarına proje, araştırma ve incelemeler yaptırabilecek ve bilimsel raporlar hazırlatabilecek.

Hazırlatılacak projeler, araştırma ve incelemeler ile bilimsel raporlar; sınav, ölçme, değerlendirme ve yerleştirme hizmetlerine ilişkin konularla sınırlı olacak.

Öğretim elamanları ilave gelir elde edecek

Bu hizmetlerde görev alan öğretim elemanlarına, ÖSYM Başkanlığı tarafından belirlenecek ve (40.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ile çarpımı sonucu elde edilecek tutarı geçmeyecek şekilde ödeme yapılabilecek.  (2016 yılı ikinci yarısında geçerli olan katsayıya göre brüt 3.730 TL)

Bu amaçla öğretim elemanlarına bir ay içinde ödenecek toplam tutar (60.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ile çarpımı sonucu elde edilecek tutarı geçememek. (2016 yılı ikinci yarısında geçerli olan katsayıya göre brüt 5.596 TL)

Öte yandan, ÖSYM tarafından bu amaçla doğrudan yapılacak ödemelerde, diğer kanunlardaki düzenleme ve kısıtlamalara uyulmayacak.

Ayrıca, yapılacak ödemelere ilişkin ilişkin usul ve esaslar ise Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.