logo yeni

İDARİ GÖREV ÖDENEĞİ, KİME NE KADAR ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

makam odasi4Kamu görevlilerinden bazılarına, yürüttükleri görevlerden dolayı her ay aylıklarıyla birlikte “idari görev ödeneği” verilmektedir.

2914 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabi personelden bazılarına ödenen bu ödeneğin tutarı; ilgili personelin aylık gösterge ve ek göstergesinin brüt tutarının belli bir oranı kadar olmaktadır.

İdari görev ödeneğinden kimler yararlanır?

Yükseköğretim Kanununa tabi personelden; Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan, Dekan Yardımcısı, Enstitü Müdürü, Yüksekokul Müdürü, Konservatuar Müdürü,  Bölüm Başkanı, Enstitü Müdür Yardımcısı, Yüksekokul Müdür Yardımcısı ve Konservatuar Müdür Yardımcısı görevlerini yürütmekte olanlar, idari görev ödeneğinden yararlanırlar.

Aynı kişinin bu görevlerden birden fazlasını yürütüyor olması durumunda, en yüksek olan göreve ilişkin idari görev ödeneğinden yararlanır.

İdari görev ödeneğinin miktarı

İdari görev ödeneği, bu ödenekten yararlanacak olan personelin aylık ödemelerine esas gösterge aylığı ve ek gösterge aylığı brüt tutarları toplamının, 2914 sayılı Kanunda belirlenen oranlarında ödenmektedir.

Bu şekilde hesaplanan idari görev ödeneği brüt tutarı üzerinden, gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir.

Aşağıdaki tabloda; unvanlar itibariyle yararlanılacak idari görev ödeneği oranlarına yer verilmiş olup, bu görevlerde bulunacak olanların gösterge ve ek gösterge aylıkları farklı olabileceğinden, ödeneğin aylık net miktarlarına ilişkin rakamlar ise varsayıma dayalı (gösterge ve ek gösterge rakamları) bilgilerden hareketle hesaplanmıştır.

UNVANI İdari Görev Ödeneği Oranı Ek Gösterge Derece Kademe Ödeneğin Aylık Net Miktarı*
-Rektör %70 6400 1/4 413,75 TL

-Rektör Yardımcısı

-Dekan

%30 6400 1/3 175,98 TL

-Dekan Yardımcısı

-Enstitü Müdürü

-Yüksekokul Müdürleri

-Konservatuar Müdürü

-Bölüm Başkanı

%20 6400 1/1 115,52 TL

-Enstitü Müdür Yardımcısı

-Yüksekokul Müdür Yardımcısı

-Konservatuar Müdür Yardımcısı

%15 4800 1/1 68,68 TL

*İdari görev ödeneği miktarı, 2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre ve %15 gelir vergisi oranı ile hesaplanmıştır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.