logo yeni

2016 YILI AKADEMİK KADRO KONTENJANI 5 BİNE ÇIKARILDI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 3Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu yıl 4 bin olarak belirlenen akademik kadro tahsisinin 5 bine çıkarıldığını bildirdi.

2016 yılı Geçici Bütçe Kanunu ile yükseköğretim kurumlarına 2015 yılında olduğu üzere 4 bin atama kontenjanı verilmişti.

Saraç, Twitter hesabından üniversitelerdeki kadrolara ilişkin paylaşımda bulunarak, "Üniversitelerimiz ve akademisyen adaylarımıza güzel bir haberimiz var. Bilindiği üzere 2016 yılı için üniversitelerimize bir önceki yıl olduğu gibi 4 bin akademik kadro tahsis edilmişti. Hükümetimize yapmış olduğumuz teklif ve görüşmelerimiz neticesinde bu sayı bin daha artırılarak 5 bine çıkarılmıştır" açıklamasını yaptı.

Saraç’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 2016 yılı için üniversitelerimize bir önceki yıl olduğu gibi 4 bin akademik kadro tahsis edilmişti.

Hükümetimize yapmış olduğumuz teklif ve görüşmelerimiz neticesinde bu sayı "bin" daha artırılarak "5 bine" çıkarılmıştır.

4 bin kadronun dağıtımında önceki yıllarda uygulanan usul takip edilecektir.

Fakat ilk defa ilave verilen bin kadro için yükseköğretimin önceliklerine göre alan esaslı bir planlama yapılacaktır. Ayrıca, son dönemlerde "Yeni YÖK" tarafından başlatılan üniversitelerin ihtisaslaşması çerçevesinde bu imkân da değerlendirilecektir.

Bu kapsamda yapmış olduğumuz artış teklifini kabul eden başta Sayın Başbakanımız ve bütün hükümet erkânına Yükseköğretim Kurulu camiası adına teşekkür ederiz.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.