logo yeni

YABANCI AKADEMİSYENLERİ TÜRKİYE'YE ÇEKMEK İÇİN PROGRAM BAŞLATILDI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 6Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, başlatmayı planladığı araştırma programı ile tüm dünyadan araştırmacıların Türkiye’ye gelmesini sağlayacak.

Başkanlık hangi ülkeye mensup olursa olsun doktora diplomasına sahip araştırmacıları ülkemize çekmek için 2.500 TL burs verecek.

Amerika ve Avrupa’da yoğun bir şekilde uygulanan misafir öğretim görevlisi sistemi artık ülkemizde de olacak. YTB’nin başlattığı program başarılı olursa, tüm dünyadan ülkemiz üniversitelerine öğretim görevlileri gelecek.

Araştırma burs programı doktora diplomasına sahip olanlar ile doktora düzeyinde eğitim gören ve tez aşamasında olan araştırmacılara 2.500 TL burs verilmesini öngörüyor.

Program ile Türk akademisyenlerin uluslararası akademisyenlerle ortak çalışmalara imza atması hedeflenirken, programdan yararlanmak için Türk vatandaşı olmamak gerekiyor.

Ayrıca araştırmaların sosyal ve beşeri bilimler alanlarında olması, Türkiye'deki bir üniversiteden kabul görmesi gerekiyor. Burs süresinin de en az 3, en fazla 12 ay süreli olması planlandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.