logo yeni

BAŞBAKANLIK ÖYP KADROLARINA YAPILACAK ATAMALARA İZİN VERDİ

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik2Ağustos ayının son günü Başbakanlık tarafından çıkarılan 2015/9 sayılı genelge bazı istisnalar hariç olmak üzere tüm naklen ve açıktan atamalar ile görevlendirmeler durdurulmuştu.

Bunun üzerine, Yükseköğretim Kurulu YÖK, ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrolarına atama izin verilmesi için girişimde bulunmuştu. YÖK’ten yapılan açıklamada, ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalara, 2015/9 sayılı genelge kapsamında izin verildiği belirtildi.

Açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi 31.08.2015 tarihli ve 2015/9 sayılı genelgesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında naklen ve açıktan atamalar ikinci bir talimata kadar durdurulmuştur.

Diğer taraftan Başkanlığımızca 2010 yılı itibariyle üniversitelerimizin öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) yürütülmekte olup bu amaçla her yıl merkezi yönetim bütçe kanunlarıyla verilen atama izni sayısı kadar araştırma görevlisi kadrolarına atama yapılmaktadır.

Bu programda herhangi bir aksamaya meydan vermemek için 1 Eylül 2015 tarihli yazımızla Başbakanlık nezdinde girişimde bulunulmuş olup, ÖYP kapsamında yapılacak atamalara söz konusu genelge kapsamında izin verilmesi talebinde bulunulmuştur.

Başbakanımız Prof. Dr. Sn. Ahmet DAVUTOĞLU’nun bizzat ilgisi neticesinde, Başbakanlığın 4 Eylül 2015 tarihli yazısıyla, ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalara, 2015/9 sayılı genelge kapsamında izin verilmiştir.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.