logo yeni

calisanlar2 copy

ÖYP USUL VE ESASLARININ BAZI MADDELERİNE İPTAL DAVASI AÇILDI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 5Türk Eğitim-Sen, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nın 14.05.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslarda yaptığı değişikliklerden bazılarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtığını bildirdi.

Sendikadan yapılan açıklamada,  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların; “Tanımlar ve kısaltmalar” başlıklı 3. Maddesinin 1. Fıkrasının (h) bendinde yer alan  “ve/veya sözlü sınavı” ibaresi ile “Başvuru, değerlendirme ve atama” başlıklı 6. Maddesinin 2. Fıkrasında yer alan “(Dört katından daha fazla aday çağrılmasına Yönetim Kurulu yetkilidir.)” ibaresinin, yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali istendiği belirtildi.

Sendika dava dilekçesinde, söz konusu düzenlemede belirtilmiş olan “ve/veya sözlü sınavı” ibaresinin, belirsiz bir ifade taşıdığı, idarenin keyfi uygulamalar yapmasına neden olabilecek bir ibare olduğu ve bu düzenlemeye göre, sadece sözlü sınav yapılarak alımlar olabileceği belirtildi.

İptali istenen diğer konu olan “Başvuru, değerlendirme ve atama” başlıklı 6. Maddesinin 2. Fıkrasında yer alan “(Dört katından daha fazla aday çağrılmasına Yönetim Kurulu yetkilidir.)” ibaresinin ise idareye sınırsız bir takdir yetkisi vermekte olup, keyfi uygulamalara da yol açabileceği belirtildi.

Dava dilekçesi

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.