logo yeni

calisanlar2 copy

YÖK ÖYP ESASLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİN SEBEBİNİ AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik 5YÖK, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Usul ve Esaslarında yapılan değişiklikle sahtekarlığa kapı aralandığı iddialarını reddetti.

Eğitim-Sen, YÖK tarafından ÖYP Usul ve Esaslarında yapılan, "Kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyanda bulundukları tespit edilenler" için getirilen "tekrar başvuru yapma yasağı" nın kaldırılmasını eleştirmişti.

YÖK açıklamasında, Danıştay 8 . Dairesinin 02/03/2015 tarih ve 2014/10.030 Esas Nolu kararında; "... 2557 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. Maddesinin 2. Fıkrasında öngörülen koşullar Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına ilişkin Usul ve Esasların 6. Maddesinin 4. fıkrası ile aynı maddenin 5. fıkrasında yer alan ".ve bir daha ÖYP'ye başvuruları kabul edilmez" ibaresi ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 30/05/2014 gün ve 32413 sayılı işlemi yönünden birlikte gerçekleşmiş olduğundan yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne." İfadelerine yer verildiği hatırlatıldı.

YÖK, "yanlış beyanda bulunan adayların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmalarının önündeki engel kalkarak, ÖYP Puanlarının iki yıl süreyle %20 oranında düşürülmesi"nin, 14/05/2015 tarihli YÖK Genel Kurul Kararı ile uygun görüldüğünü, bu kararın konuya ilişkin bir yargı kararını uygulamaktan ibaret olduğunu belirtti.

ÖYP’ye ilişkin mahkeme kararı

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.