logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI AKADEMİSYENLERİN PROFESÖR KADROSUNA ATANMASI KOLAYLAŞTIRILACAK

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

teknolojiYüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanan strateji belgesi gereğince bazı akademik personelin doçentlik ve profesörlük kadrolarına atanması kolaylaşacak.

Ülkenin yüksek teknoloji üretme ihtiyacını daha rahat karşılamak amacıyla üretilen formüllerden biri de üniversitelerden teknoloji üretimini artırma çabası oldu. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan strateji belgesine göre, şirket kuran, patent sahibi olan ve teknoloji odaklı proje geliştiren akademisyenlerin doçentlik ataması kolaylaşacak.

Aynı şekilde, sanayi ile işbirliği içinde olan akademisyenlerin profesörlüğe atanması da kolaylaşacak. Döner sermayeden daha fazla pay alacak bu akademisyenlere, 5 yılda bir 3 ay veya 3 yılda bir 2 ay sanayide çalışma hakkı tanınacak. Sanayi projelerinde yer alan akademisyenler, teşvik priminden yararlanacak, bu yolla daha fazla maaş alacak. Üniversite öğrencilerine, üniversitenin yurtiçi ya da yurtdışında anlaştığı bir firmada çalışma imkânı sağlanacak.

Bu amaçla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Belgesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor. Strateji belgesi yayınlandıktan sonra bu yönde gerekli düzenlemeler yapılacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.