logo yeni

BASK GENEL BAŞKANI ZENGİN, GEÇMİŞTE SİYASİLERİN 4/C PERSONELE VERDİĞİ SÖZLERİ SIRALADI

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

baskBağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bayram ZENGİN; Hükümete çağrıda bulunarak, Meclis tatile girmeden 4/C‘lilerin kadroya geçirilmesini istedi.

ZENGİN basın açıklamasında 2015 Genel seçimleri yaklaşırken 4/C statüsünde çalışan personele verilen sözleri hatırlattı.

İşte BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN’e göre 4/C personele geçmişte verilen sözler:

DÖNEMİN BAŞBAKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN (13/06/2011NTV)

 4/C lilerin4/B ya da 4/A kadrosuna geçirilmesi için seçimlerden sonra yasal düzenlemeler yapılacak.

BAŞBAKAN YRD.VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BÜLENT ARINÇ (28 Ocak 2012 TV8)“Sözleşmeli ve Kadrolu ayrımını kaldıracağız”, “belediyelerde kadroya geçemeyen sözleşmeli personel ile 4-C’liler için çalışmaların devam ediyor, yakın bir zamanda kamuda, sözleşmeli, geçici, kadrolu gibi ayrımlar kalmayacak”

AKP KONYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KABAKCI (21 Kasım 2011 AA)

“Başbakanımız, 4-C’lilerin kadroya geçirilmeleri ya da çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılması için seçimlerden sonra yeni bir yasal düzenleme ile 4-C’lilere kadro verilebileceği ya da çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılabileceğini söylemişti. TBMM’de 4-C Sözleşmeli Personeli ile ilgili bir görüşme var dedi çalışma olduğu taktirde gereken desteği veririm”

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (1 Mart 2012 TRT)

 Bakan ÇELİK, kamudaki kadro çeşitliliğini “Parçalı Bulutlu Personel Rejimi” olarak nitelendirerek, düzenlemenin 4-B ile 4-C statüsünde çalışanları da kapsadığını söyledi.

AKP GRUP BAŞKAN VEKİLİ NURETTİN CANİKLİ (07/06/2011)

“4-C lilerin durumu daha teknik olduğu için seçim sonrasında inşallah halledeceğiz.Zaten onların sayısı 4-B'lilerin bir hayli altında. Bütçe açısından bir yekün teşkil etmiyor.İnşallah 4-C lilerin sorunlarını da çözmüş olacağız.Şu anda teknik çalışmalar devam ediyor.Kanun Hükmünde Kararname ile yapılıp yapılmayacağı konusunda bir tartışma çıktı.O yüzden seçim öncesinde bunu gerçekleştiremiyoruz.İnşallah bu çalışanları 4-C'li kardeşlerimiz içinde tamamlayacağız”.

AK Parti Bitlis Milletvekili Sayın Vahit Kiler’in seçim öncesi bir yerel televizyonda 4-C’lilerin kadroya geçirilmeleriyle ilgili sözünü ve bir sosyal paylaşım sitesinden Sayın Burhan KUZU’nun, kadro talebinde bulunan bir 4-C’li çalışana “hele bayramı bir idrak edelim” cevabının üzerinden 4 bayram geçtiğini de unutmuş değiliz.

BASK olarak çalışma hayatımızın garabeti olan 3 farklı statünün karışımı olan bu ucube statüyü reddediyoruz. 4-C li istihdam sürdürebilir olmadığı gibi hukuki anlamda geçerlilikten yoksundur.

Talebimiz; Anayasa, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa Sosyal Şartı, 26 ve 118 No lu İLO sözleşmeleri, Türk Medeni Kanunu, 657 sayılı Kanunun ilgili hükümleri, DANIŞTAY 12. Dairesinin 2013/725 Esas No 2013/8623 Karar Nolu kararı ve 375.sayılı Yasa gereğidir. Hukuksal bir garabet, bir insanlık ayıbı ve emek sömürüsü olarak karşımızda duran 4-C ayıbı seçim-sayım beklemeden sonlanmalıdır.

4-C li çalışanların geçici personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilerek, memur kadrolarına atanmaları konusunda başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partileri göreve çağırıyoruz. “

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.