logo yeni

4/C PERSONELİN RAPOR ÇİLESİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

buro memur senBüro Memur Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kanser hastası olan bir Devlet memurunun 2 yıl ücretli rapor alabildiğini, 4/C'ye tabi personelin ise en fazla 1 ay alabildiğini belirtti.

Büro Memur Sen internet sitesinde yer verilen yazıya göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü’nde çalışan 4/C’li Gökhan Sevinmiş, kanser olduğu için zorunlu olarak emekli edildi. Bağlanan 700 lira emekli maaşıyla tedavisini tam olarak yaptıramayan Sevinmiş, hayatını kaybetti. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Başka Gökhanlar ölmeden, başka çocuklar öksüz, yetim kalmadan tüm 4/C’liler kadroya alınmalıdır" dedi.  

Gökhan Sevinmiş, 15 yıl önce TÜİK Van Bölge Müdürlüğü’nde 4/C’li olarak işe başladı. Kurumda anket yapmak için sürekli dışarıda çalışan Sevinmiş, ilerleyen zamanlarda kanser hastalığına yakalandı. Kamudaki kadrolu memurun iki yıl boyunca ücretli heyet raporu hakkı bulunurken, Sevinmiş 4/C’li olduğu için bu haktan yararlanamadı. Sözleşmesi gereği 30 günden fazla rapor hakkı bulunmayan ve izin verilmeyen Sevinmiş, hastalığı nedeniyle zorunlu olarak kurum tarafından malulen emekli edildi. Geçtiğimiz yıl emekli olan ve 700 lira maaş bağlanan Sevinmiş, aldığı emekli maaşıyla tedavi giderlerini karşılayamadı. Sevinmiş, tedavisine son vermek zorunda kaldı. Bu nedenle hastalığı ilerleyen 37 yaşındaki Sevinmiş, ailesinin ve biri 2 diğeri 4 yaşında olan çocuklarının çaresiz bakışları arasında önceki gün hayatını kaybetti.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Gökhan Sevinmiş’in ölümüne neden olan TÜİK’deki 4/C’lilerin çalışma koşullarını eleştirdi. Kadrolu memurla aynı görevi yapmasına rağmen kadroya geçirilmediği için 4/C’lilerin çoğu haktan yararlanamadığını vurgulayan Yusuf Yazgan, “TÜİK’deki yaklaşık iki bin 4/C’li kardeşlerimiz gece gündüz demeden, ülkenin farklı bölgelerinde sürekli dışarıda çalışarak anket yapıyor. Bu kardeşlerimizin aldığı ücret yoksulluk sınırının çok altında. 4/C’liler adı geçici olmasına rağmen kadrolu memur gibi daimi olarak çalışmaktadır. Statüleri gereği rapor hakkı dahi bulunmayan 4/C’liler, adeta üvey evlat olarak görülmektedir. 4/C’lilerin yaşadığı mağduriyetler artık sona erdirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti, iki bin kişiye kadro vermekten aciz midir? Başka Gökhanlar ölmeden, başka çocuklar öksüz, yetim kalmadan tüm 4/C’liler kadroya alınmalıdır. Şu anda TBMM’de görüşülen torba yasada 4/C’lilere kadro mutlaka olmalıdır. Bu konuda Kalkınma Bakanlığı ve TÜİK üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.