logo yeni

4/C PERSONELİN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

tbmm4657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında görev yapan kamu çalışanlarının sorunlarının tespit edilerek, ortadan kaldırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklif edildi.

Milletvekili Haydar AKAR ve Milletvekili arkadaşları tarafından Meclis Başkanlığına verilen önerge; 4/C olarak da bilinen geçici personelin sorunlarının araştırılması ve çözüme kavuşturulması amacını taşıyor.

Meclis Araştırması açılmasına ilişkin Teklifin gerekçesinde, konuyla ilgili olarak özetle şöyle denildi:

Özelleştirilen veya kapatılan Kamu İktisadi Teşebbüslerinde işçi olarak çalışanlardan emekliliği dolmamış olanlar, 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında başka kamu kuramlarına geçici personel statüsünde yerleştirilmişlerdir. 2014 yılı itibari ile sayıları 47 bin olan 4/C personelin sorunları gün geçtikçe artmaya devam etmekte iken çözümü konusunda gerekli tedbirler alınmamaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde, ‘’ herkesin herhangi bir ayrım gözetmeksizin eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır” ve “Herkesin kendisi ve ailesi için insan onuruna yaraşır ve gerekirse her türlü sosyal koruma önlemleri ile desteklenmiş bir yaşam sağlayacak adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır” hükümleri de yer almıştır. Bu hükümler dikkate alındığında, 657 Kanunun 4/C maddesinde özellikleri belirtilen kamu çalışanları, yaptıkları iş bakımından kadrolu memurlar gibi çalıştırıldıkları halde, sahip oldukları yasal ve maddi haklar ile özlük hakları açısından kadrolu memurlarla aynı haklara sahip değildirler.

4/C olarak karşımıza çıkan ve kamu personeli arasında en çok mağduriyet yaşayan bu istihdam düzenlemesi, var olan memur statüsüne göre iş güvencesi ile mali ve sosyal hakların yok sayıldığı bir biçimdir. Özelleşme öncesi kamu kuramlarında uzun süredir çalışan ya da KPSS sınavında almış olduğu puan ve hatta sınavla ilgili kuruma yerleştirilen bu personelin 4/C atamasından sonra özlük hakları bulunmayıp, çalışma koşulları her yıl Bakanlar kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu nedenlerle ve ‘Eşit İşe Eşit Maaş” ilkesi gereği de hiçbir hakları olmayan 4/C kamu çalışanlarının memur kadrosuna geçirilerek, güvenceli çalışma koşullarına sahip olmaları sağlanmalıdır.

İzin ve hastalık durumundaki kısıtlamalar da göz önüne alındığında 4/C statüsünde çalışanların mağduriyetlerine Devlet olarak sahip çıkılması ve gereken iyileştirmelerin yapılması amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulması istenmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.