logo yeni

4/C PERSONEL ARASINDA FARKLI UYGULAMA YAPILMASININ SEBEBİ SORULDU

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

esitlikÖzelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esasları düzenleyen ve 2014 yılının son günü yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararında yer alan düzenlemelerin 4/C geçici personel arasında ayrımcılık yarattığı iddiaları soru önergesine konu oldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT, verdiği soru önergesinde; 31 Aralık 2014 tarihli ve Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan "Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar"ın, TÜİK'de çalışan 4/C'li personelin tepkisini çektiğini ve ayrımcılık yarattığı gerekçesiyle eleştirilere neden olduğunu ifade etti.

Milletvekili ÖĞÜT, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere de konuya ilişkin şu soruları sordu:

1) Kararın 15. maddesinde "Bu Esaslar kapsamında istihdam edilecek geçici personel ile imzalanan hizmet sözleşmeleri, tip sözleşme örneği vizesinde değişiklik oluncaya kadar her mali yıl yenilenmiş sayılır." denilerek sözleşme yenileme durumu ortadan kaldırılmıştır ancak TUİK çalışanları kapsam dışı bırakılmıştır. Gerekçesi nedir?

2)Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz'ın "TÜİK'te çalışan 4/C'li geçici personele iş güvencesinin verilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız" sözlerine istinaden TÜİK çalışanlarının kapsam dahiline alınması düşünülmekte midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.