logo yeni

calisanlar2 copy

4/C PERSONELİ ENDİŞELİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

Son günlerde gazete ve internet sitelerine yansıyan haberlerde, TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğünde özellikle 4/C personele yönelik baskıların ve keyfi uygulamaların olduğu gündeme gelmişti.

Üç yıla yakın süre TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğünde 4/C personel olarak çalışan Evren Kayaş’ın, yıllık izin ve evlilik izni de kullandığı dönem içerisinde emsali personele göre daha düşük performans gösterdiği gerekçesi ile sözleşmesi tek taraflı feshedilmiş, kadrolu Uzman olarak çalışan Kısmet Akçasoy ise keyfi olarak Kocaeli’ye sürülmüştü.

Öte yandan, 4/C personele karşı tavır takınıldığı, kadın personelin etek boyuna müdahale edildiği, uyarı zarfları gönderildiği, Kurum tarafından  para karşılığında özel bölgesel anketler yaptırıldığı ve bu çalışmaların 4/C personele gördürüldüğü iddia edilmişti.

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğünde 4/C personele uygulanan bu baskı ve istifaya zorlama politikaları, personelin geniş katılımıyla geçen hafta protesto edilmişti.

Kurum çalışanları, başında bulunduğu kurumdaki 4/C personele baskı uyguladığını iddia ettikleri İzmir Bölge Müdürünün, ülke genelinde 4/C statüsünde personelin en çok istihdam edildiği kurumlardan biri olan TÜİK’e Başkan Yardımcısı olarak atanmasını ise endişe ile karşıladıklarını ifade ettiler.

İzmir Bölge Müdürünün, Cuma günü akşam saatlerinde TÜİK Başkan Yardımcılığına atandığı ve yeni görevine başlamak için aynı gün Kurumdan ayrıldığı öğrenildi.

TÜİK 4-C personeli hangi şartlarda çalışıyor

-Kurumun asli ve sürekli işlerini görmelerine rağmen, geçici personel statüsünde görev yapmaya devam etmektedirler.

-Emekliliği hak edecek süre çalışmış olanlar bile “geçici personel” muamelesi görmektedirler.

-Görevde yükselme ve terfi hakları yok. İşe yeni başlayan ile 20 yıldır çalışan arasında ücret farkı yok.

-Özlük ve sosyal hakları yok.

-Herhangi bir “ek ödemeden” yararlanmıyorlar, aile ve çocuk yardımı almıyorlar.

-Her davranışları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun disiplin hükümleri çerçevesinde değerlendiriliyor, ancak savunma hakkı tanınmadığı gibi, memurlar için uyarma cezası gerektiren fiiller bile işten atılma sebebi sayılıyor.

-Haber verilmeden hafta sonu görevlendirmeleri yapılıyor, sonra da “işe gelmediniz” denilerek savunmaları isteniyor.

-"Eşit işe eşit ücret" uygulamalarına yönelik yapılan hiç bir düzenlemeden yararlandırılmamışlar.

-İş güvenceleri bulunmuyor. Yarın müdürleri istedi diye görevlerine son verilebilir.

-İş güvenliklerinin olmaması; her türlü yıpratma, bezdirme ve taciz davranışlarını maruz kalmaları sonucunu da beraberinde getiriyor.

TÜİK 4/C personeli ne istiyor

-İş güvencesi istiyor.  

-Özlük haklarında, yaptıkları iş ile orantılı iyileştirmeler istiyor.

-Sürekli nitelikteki işlerini yapıyor olmalar nedeniyle Kurumda geçici değil asli personel olarak görülmek istiyor.

-Haklarında işletilecek disiplin hükümlerinin, memurlara paralel yürümesini istiyor.

-Çalışma koşullarında iyileştirmeye gidilmesini, haber verilmeden resmi tatillerde görevlendirme yapılmamasını, mesai dışı yoğun çalıştırılmamayı istiyor.

-İşten ayrılma halinde, iş sonu ödentilerinin ödenmesini istiyor.

Bu istekleri bir kısmı idari uygulamalarla ve çözüme kavuşturulabilecek nitelikte olmakla birlikte, işin özü iş güvencesi olması nedeniyle, bu durum ancak yasal düzenleme yapılarak 4/C personelin kadroya geçirilmesiyle gerçekleşebilecektir. 

 logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.