logo yeni

TORBAYA EKLENECEK HÜKÜM 4/C PERSONELİ MUTLU EDECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

memur2Meclis’te halen görüşülmekte olan torba yasa tasarısına eklenmesi düşünülen bir madde ile 4/C personelin her yıl sözleşme yenilemesi uygulamasına son verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu madde yasalaşırsa 4/C'li personelin her yıl sözleşme yenilemesine gerek kalmayacak.

Faruk ÇELİK, "Emekliliklerine kadar kesintisiz çalışacaklar" dediği 4/C’lilerin bundan böyle mesleklerine uygun işlerde çalışmak üzere yönlendirileceklerini de söyledi.

ÇELİK, konuyla ilgili açıklamasında, "Süreç içinde kendilerine bazı haklar verildi. Toplu sözleşme masasına da geldiler. Geçen yıl da ücretlerle ilgili yüzde 40’lara varan artışla birlikte aile yardımı sağlandı. Çalışma süreleri de 10 aydan 11 ay 28 güne çıkarıldı. Şimdi yapılacak düzenlemeyle çalışma süreleri 12 yıla tamamlanıyor. Emekli oluncaya kadar da her yıl sözleşmeye tabi olmayacaklar, emekli oluncaya kadar çalışma imkanı elde edecekler. Ayrıca mesleklerine, eğitim durumlarına göre kamuda istihdamlarında Devlet Personel Başkanlığı yönlendirme yapacak. Eğitimlerini ve geçmişlerini dikkate alacak." dedi.

Bu açıklamanın 4/C'liler için ne kadar müjde niteliği taşıdığı tartışılabilir. Çünkü sözleşmeler zaten her yıl düzenli olarak yenilenmekteydi. 4/C personelin asıl isteği ise kendilerine sözleşmeli personele verildiği üzere kadro verilmesi. Kadrolu olamamalarının sonucu olarak, 4/C personel bazı durumlarda aynı odada aynı işi yapmakta oldukları kadrolu personele göre düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyorlar.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.