logo yeni

4/C PERSONELİN KADRO SORUNU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

amirKamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve 4/C personel olarak adlandırılan geçici personele kadro verilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi konusunda ne düşünüldüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ verdiği soru önergesinde; “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre 4/C statüsünde çalışanlar, bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırlan içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir. AKP Hükümetleri döneminde kamuda 4/C uygulaması amacından saptırılmış olup, kamuda asli ve süreklilik arz eden birçok hizmet 4/C’li personel eliyle yürütülmeye başlanmıştır. Diğer taraftan, düşük ücretle, iş güvencesinden ve her türlü sosyal haktan yoksun olarak çalıştırılan 4/C’li personel kadro talebinde bulunmakta ve diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istemektedirler.” dedi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu.

1-Kamuda 4/C’li olarak çalışan personel sayısı ne kadardır?

2-Kamuda çalışan 4/C personelinin çalışma koşullarının düzeltilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

3-Kamuda 4/C uygulaması kapsamında istihdam edilen işçilerin kadroya alınma taleplerini nasıl karşılıyorsunuz?

4-Kamuda 4/C uygulaması kapsamında istihdam edilen işçilerin kadroya alınması konusunda Bakanlığınızca başlatılan herhangi bir çalışma var mıdır? Yoksa böyle bir çalışma başlatılması düşünülmektedir? Varsa ne aşamadadır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.