logo yeni

4/C KAPSAMINDA GEÇEN HİZMETLER MEMURİYETTEN SAYILIR MI?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

uzman-yardimcisi657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların memur olmadan önce ya da memuriyetten ayrılarak geçirmiş oldukları sürelerden hangilerinin memuriyet hizmetlerinden sayılacağını düzenlemiştir.

Öte yandan, Devlet Memurları Kanununda belirtilen durumlar dışında, herhangi bir hizmet süresinin memuriyet kazanılmış hak aylığı bakımından değerlendirilmesi, ancak bu hususta yasal bir düzenleme yapılması ile mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Kanuna göre değerlendirilen bazı hizmetler

**Teknik hizmetler sınıfına girenlerin, memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya özel iş yerlerinde yapanlarla memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin teknik hizmetlerde geçirdikleri sürenin 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılır.

**Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına girenlerin, memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya özel iş yerlerinde yapanlarla memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girmek isteyenlerin sağlık hizmetlerinde geçirdikleri sürenin 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılır.

**Avukatlık hizmetleri sınıfına girenlerin, memuriyete girmeden önce veya memurluktan ayrılarak serbest avukat olarak geçirdikleri sürelerin 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılır.

**Basın Kartları Yönetmeliğine göre basın kartına sahip olmak suretiyle gazetecilik yaparak memurluğa girenlerin, meslekleriyle ilgili görevlerde istihdam edilmeleri şartıyla, fiilen gazetecilik yaparak geçirdikleri sürelerin 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılır.

**Özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrinde memuriyete girenlerin, özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 2/3’ü memuriyette geçmiş sayılır.

**657 sayılı Kanuna göre sözleşmeli (4/B) istihdam edilenlerin, yasal düzenlemeyle memuriyete geçirilmeleri halinde, sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılır.

4/C olarak geçen hizmetler

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ve diğer kanunlarda, geçici personel statüsünde (4/C) geçen hizmetlerin memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirilebileceğine ilişkin herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.  

Bu nedenle, memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrılarak 4/C geçici personel olarak kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilmiş olan hizmet süreleri, memurların kazanılmış hak aylık derecelerinin hesabına dahil edilememektedir.

Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında hangi statüde olursa olsun, geçirilen hizmet sürelerinin tamamı, memurların yıllık izin süresinin hesabına esas hizmet süresine dahil edilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.