logo yeni

TÜİK KEYFİ İŞTEN ÇIKARMALAR YAPIYOR

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünde 4/C geçici personel olarak çalışan Evren Kayaş’ın, performansının düşük bulunması nedeniyle, sözleşmesi feshedildi. Performans değerlendirmesinde kullanılan unsurların subjektif değerlendirmelere açık olması, yöneticilerin keyfi uygulamalarına neden olmaktadır.

Üç yıla yakındır TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü emrinde çalışan Evren Kayaş’ın, 2 gün yıllık izin ve 7 gün evlilik izni de kullandığı dönem içerisinde emsali personele göre daha düşük performans gösterdiği gerekçesi ile sözleşmesi tek taraflı feshedildi.

Konuya ilişkin bilgilerine başvurulan TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğünde 4/C statüde çalışan personel, TÜİK’de sadece İzmir Bölge Müdürlüğünde uygulanan performans değerlendirme uygulamasıyla, yöneticilerin personel üzerinde keyfi tasarruflarda bulunduğunu ve baskı kurduğunu ifade ettiler. Performans değerlendirmesinin yapıldığı dönem içerisinde, arkadaşlarının yasal izinlerini kullandığını ve dolayısıyla performansının farklı da olabileceğini belirttiler.

Üzerlerinde bu ve benzeri yollarla kurulan baskılar nedeniyle, çalışmalarındaki performanslarının düştüğünü de kaydeden çalışanlar, çalışma hayatlarının güvence altına alınması için yetkililerden girişim beklediklerini ifade ettiler.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.