logo yeni

4/C PERSONELE YOL İZNİ VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

yol-izniKamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdam edilen ve “4/C” olarak bilinen personele, çalıştıkları her ay için ücretli izin kullandırılabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında görev yapan personele,  çalıştıkları her ay için 2 gün ücretli izin verilebilmekte ve bu izinlerin sözleşme dönemi içinde toplu olarak kullanılması da mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, 657 sayılı Kanunun 102 nci maddesinde Devlet memurlarının yıllık izinlerine ilişkin yer alan düzenlemede, yıllık izinlerini kullanan Devlet memurlarının izin sürelerine, zorunlu hallerde gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün ilave edilebileceğine hükmedilmiştir. 

Ayrıca, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar”ın 11 inci maddesinde “Bu Karar gereğince istihdam edilecek geçici personele, çalıştıkları her ay için azami 2 gün ücretli izin verilebilir. Bu izinler sözleşme dönemi içinde toplu olarak da kullandırılabilir.” denilmiş olup, bu izinlerin kullanımı sırasında ilgili personele yol izni verilebileceğine ilişkin herhangi bir hüküm ise Kararda yer almamıştır.

Bu hükümlere göre, sözleşme dönemi içerisinde ücretli izin kullanacak olan 4/C personele, yıllık izinlerini kullanmaları sırasında Devlet memurlarına verilebilen yol izni benzeri bir iznin verilemeyeceği değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.