logo yeni

4/C PERSONELE VERİLEN ZAM ÇOK MU?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

soru-isareti3Kamu çalışanlarının ücretlerine 2014 yılında yapılacak zam miktarının da karara bağlandığı toplu iş sözleşmesinde, en yüksek zam 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine göre istihdam edilen personel için verilmişti.

2 Ağustos 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Kanun ile yüz binden fazla sözleşmeli personele kadroya geçme hakkı verilirken, 4/C personeli kapsam dışında bırakılmıştı. 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan toplu sözleşme de ise, 4/C personelin 2014 yılından geçerli ücretlerinde diğer kamu çalışanlarına göre daha yüksek oranda artış yapılmıştı. Bu durum Sitemizde, “Kadro verilmeyen 4/C’ye sus payı mı?” başlığı ile haber konusu edilmişti.

4/C personel ücretleri 2014 yılı için ne kadar arttı?

memurunyeri.com-gecici-isci-ucretleri

4/C personel kadroya geçirilseydi durum ne olacaktı?

4/C personelin en yüksek zammı alıp almadığı ile yapılan zammın yüksek olup olmadığını anlamak için; yüz binden fazla sözleşmeli personelin kadroya geçmesine imkan veren düzenleme kapsamına 4/C personel de alınsaydı ve en düşük unvanlı kadrolar olan "Hizmetli" veya "Memur" unvanlı kadrolara atansalardı alabilecekleri aylık ücretler ile 4/C olarak alacakları ücretlerin kıyaslamasını yapmanın daha doğru bir yaklaşım olacağını düşünerek, memurunyeri.com olarak yaptığımız karşılaştırmada şu sonuçlara ulaştık.

4/C personele yapılan zam ile bazı kadrolara atanma arasındaki ücret farkı

memurunyeri.com-gecici-isci-kadroya-atanirsa

*Hesaplama bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre yapılmıştır.

4/C personele kadro şart

Ücretleri çok düşük düzeyde belirlenmiş olan 4/C personel için 2014 yılından geçerli olarak uygulanan ücret artışının diğer kamu personeline göre daha yüksek belirlenmiş olmasına rağmen, zamlı maaşlarının bile en düşük memur maaşlarının çok altında olduğu görülmektedir.

Kadroya geçirilen yüz bin sözleşmeli personel arasında en düşük ücreti Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kadrolara atananlar alacak. Kadroya geçirilmeyen 4/C personel ise, maaşları %20 civarında artacak olmasına rağmen “Hizmetli”  kadrosuna atanan personelden çok düşük ücret alıyor olacak.

Toplu sözleşmede 4/C personel ücretlerinde yaklaşık %70 oranında bir artış yapılmış olsaydı, kendilerine kadro verilmemesine rağmen kısmen de olsa alt düzeyde ücret dengesi sağlanmış olabilirdi. Ancak kadro verilmemesinin yanı sıra, 4/C personele makul bir zam da yapılmadı.

Memurunyeri.com olarak, 4/C personelin kadro sorununun çözümü konusunda verilen sözlerin bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerektiğini ve bu personelin özlük hakları sorununun %20 civarında zam verilerek karşılanamayacağını düşünmekteyiz.

4/c personele verilen zammı yeterli buluyor musunuz? Görüşlerinizi forumumuzda dile getirin.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.