logo yeni

4/C PERSONELE ÜCRETSİZ İZİN VERİLEBİLİR

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adalet2657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine göre çalışan personelden doğum yapmış olanlara, doğum izni sonrasında ücretsiz izin kullandırılmamasında hukuka uyarlık bulunmadı.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrinde 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak görev yapan ve doğum izninin bitmesi üzerine 6 ay süre ile ücretsiz izin talebinde bulunan personelin talebinin reddedilmesi üzerine konu idare mahkemesine taşınmıştı.

Davaya bakan Antalya 2. İdare Mahkemesi;

**İş Kanununun 74. maddesinde yer alan; isteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verileceğine yönelik paralel düzenleme de göz önüne alındığında, geçici personelin doğum yaptıktan sonra aylıksız izne ayrılma talebinin Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan ailenin ve çocukların korunması ilkesi çerçevesinde değerlendirilerek 6 ay ücretsiz izin verilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı, 

**Davacının izne ayrılmaması durumunda bebeğin anneye en çok ihtiyaç duyduğu dönemde iznin kullanılamayacak olması nedeniyle davacı ve çocuk yönünden telafisi güç zararlar olacağının açık olduğu değerlendirmesinde bulunarak,

ücretsiz izin verilmemesine ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulmasına Karar verdi.

Söz konusu Karar

4c-ucretsiz-izin-14c-ucretsiz-izin-2

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.