logo yeni

4/C'LİLER ÇADIR KURACAK

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

cadir4/C’liler Platformu  il temsilcileri Ankara’da bir araya gelerek, 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu Sözleşme Görüşmelerinde sorunlarının çözümü için izleyecekleri yolu tartıştılar.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nda gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş’ta katılarak, “4/C’lilerin 2003 yılından bu yana sorunlarının çözümü için her platformda konfederasyon olarak mücadele ettiklerini, 10 yıl boyunca 4/C’li çalışanların sorunlarını Toplu Sözleşme Masasına taşıdıklarını, ancak Kamu İşveren Kurulu’nu bu hususta ikna edemediklerini” belirtti.

TOPLU SÖZLEŞMEDE ÖNCELİĞİMİZ 4/C OLACAK

Konuşmasının devamında  Yokuş, “Bütün bu mücadeleler sonucu 4/C’lilerin özlük haklarında nisbi gelişmeler olsa da yeterli olmadığını, sendikalara üye olabilen çalışanlar içinde en mağdur grubun 4/C’liler olduğunu, bu yılda Türkiye Kamu-Sen olarak Toplu Sözleşme Görüşmelerinde önceliğin 4/C’lilerin sorunlarının çözümü için gayret sarfetmek olacağını” ifade etti.

4/C’LİLERE YAPILANLAR ADALETSİZLİKTEN DE ÖTEYE GEÇMİŞTİR

4/C’lilere aile ve çocuk yardımı ödeneği dahi verilmediğini belirten Yokuş, “Bu günkü iktidar 2010 yılında 4/C’lilere aile yardımı ödemesi ile ilgili varılan mutabakatı hayata geçirmeyerek, hem 4/C’lilerin aile ve çocuklarını yok saymış, hem de attığı imzanın gereğini yerine getirmemiştir. Kamuda çalışan 2 milyon 600 bin kişi içinde, sadece aile yardımı ve çocuk parası 4/C’li 25 bin çalışana ödenmemektedir. Bu büyük bir adaletsizliktir. Yine hükümet bu süreçte geçici işçi statüsündeki 100 bini aşkın çalışan ile sayıları 300 bine ulaşan 4/B’liler ve vekil imamları kadroya geçirmiştir. Ancak 4/C’lilere kadro hakkı vermeyerek, onları mağdur etmiştir. Bugün kamu kurumlarında 4/C’li olarak çalıştırılan personel ile aynı işi yapan kadrolu çalışanlar arasındaki ücret farkı ikiye katlanmıştır. Bu durum insan haklarına ve emeğin kutsiyetine yapılmış bir darbedir. Mevcut durum 4/C’li çalışanlar için adaletsizlikten çok öteye geçmiş, zulüm haline gelmiştir” dedi.

ABDİ İPEKÇİ PARKINDA ÇADIR KURACAKLAR

Toplantıda bir konuşma yapan 4/C’liler Platformu sözcüsü Ahmet Ceylan, “Bugüne kadar Türkiye Kamu-Sen’e bize verdiği destek için çok teşekkür ederiz. Her zaman yanımızda oldular. Bizim için eylemler yaptılar, davalar açtılar ve çalıştaylar düzenledirler. Bizlerle birlikte TBMM’de görüşülen Torba Yasalar esnasında mücadele ettiler. Biz 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu Sözleşme Görüşmelerinde haklarımızın iade edilmesini istiyoruz. Hükümeti insaflı olmaya davet ediyoruz. Biz uzaydan mı geldik, biz bu ülkenin vatandaşları değil miyiz, bizim emeğimizin alın terimizin hiç mi kıymeti harbiyesi yok, biz insan değil miyiz? Bu güne kadar bize layık görülen sefalet ücreti nedeniyle onlarca arkadaşımız hayatına son verdi. Yüzlerce aile dağıldı yetmedi mi? Daha ne kadarımızın ölmesini veya yuvasının dağılmasını bekliyorlar?

1 Ağustostan itibaren Abdi İpekçi Parkı’nda çadır kurarak, Toplu Sözleşme Görüşmelerini takip edeceğiz. Kamu İşveren Kurulu’nu bir kez daha insaflı olmaya davet edeceğiz” dedi. 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.