logo yeni

4/C PERSONEL SORUNLARININ ÇÖZÜLMEMESİNİN NEDENİNİ ARIYOR

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

4cc4/C personel, sorunlarının çözüme kavuşturulması konusunda hiç kimsenin ciddi adımlar atmadığını, diğer kamu görevlileri gibi sosyal ve mali haklara kavuşturulmadıklarını, adeta ayrımcılığa tabi tutulduklarını belirterek seslerini kurdukları internet sitesi aracılığıyla duyurmaya çalışıyorlar.

Sorunlarına ve kendilerine yapılan haksızlığa “Neden 4/C Çalışanlarının Sorunları Giderilip 4/C'liler Kadroya Alınmıyor?” başlığı ile 4cmagdurlari.blogspot.com sitesinde yer verdikleri yazıda şu huşlar yer aldı:   

4/C çalışanlarının sorunlarının nedenleri ne hikmetse tam layığı ile yanıt bulmuyor. Yanıt bulmadığı gibi çözüm önerileri de maalesef getirilmiyor. Bu insanların sorunlarının görmemezlikten gelinmesi akıllara 4/C çalışanlarının neden bu ayrımcılığa tabi tutulduğu sorusunu getiriyor. Neden bu insanlar bu ülkede çalışan diğer kamu görevlileri gibi sosyal ve mali haklara kavuşturulmuyor. 4/C çalışanlarının yaşadığı geçim sıkıntısı ve ruhsal bunalım neden görmemezlikten geliniyor.

4/C çalışanları ile ilgili olarak nedenler bitmek bilmezken, Hükümetinde çözüm önerileri maalesef tükenmiş gibi görünüyor. Sözleşmeliye kadro konusu ortalığı kasıp kavururken, 80 bin sözleşmelinin kadroya geçeceği gündemden düşmezken, hala 4/C adına kadro konusu tam olarak netlik kazanmış değildir.

Çalışma Bakanı biz çalışmamızı yaptık son olarak sayın Başbakanımız onay verirse 4 statünün azalması karara bağlanırsa o zaman 4/C çalışanları da farklı bir statü kazanır diyor. Diyelim ki sayın Başbakan 4 statü aynen devam etsin dedi. O zaman bu insanların hali ne olacak. 1000 TL maaşla kamuda en küçük dilimi alan fakat yaptıkları iş olarak en zor yerlerde çalıştırılan, sözde eşit işe eşit ücret mantığının yürütüldüğü ülkemizde 4/C neden hala bu insanlar görmemezlikten geliniyor. Yazımızdan anlaşılacağı üzere konu hep nedenler üzerine ilerliyor. Artık bu nedenlerin bitip bu insanların refaha kavuşmaları gerekiyor. 

Bizler her platformda çalışanların sorunlarını dile getiriyoruz, biz çalışanların yanındayız diyen sendikalardan da ses çıkmıyor. Bir neden de onlar için. Neden sendikalar 4/C'yi layığı ile savunmuyor. 4/C meselesi bu kadar zor bir durum mu ki bu çile bitmiyor. Sendikaları bu nedenlerin bitirilmesi çalışmalarına davet ediyoruz. Maalesef 4/C adına nedenleri sıralamak durumunda kalıyoruz. Belki yazımızı okuyan birileri çıkarda bu nedenlere bir son verir. İşte bitmek bilmeyen nedenler...

-Neden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan 4/C personeline 2500 TL ödeme yapılırken özelleştirme mağdurları 4/C'liler 1000 TL alıyor? 
-Neden Özelleştirme mağduru 4/C'linin İŞ GÜVENCESİ yok? 
-Neden 4/C çalışanlarının hiçbir şekilde özlük ve sosyal hakları yok? 
-Neden 4/C'linin tayin hakkı yok. Sadece sözleşme bitim dönemlerinde tayin olabilmektedir? 
-Neden 4/C'liler yılda 12 ay değil, 11 ay 28 gün çalıştırılıyor? 
-Neden 4/C'li izin hakkını toplu bir şekilde kullanamıyor? 
-Neden 4/C'li uzun süreli hastalanma hakkını da sahip değil. Sadece 30 gün sağlık raporu kullanabiliyor? 
-Neden 4/C'lilerin giyecek yardımları yok? 
-Neden 4/C'lilere iş sonu tazminatı ödemesi yapılıyor. Neden emekli tazminatı olarak ödenmemekte ve gelir vergisi kesilmektedir? 
-Neden tüm sözleşmelilere verilen aile yardımı ödeneği 4/C'lilere verilmiyor. Geçindirmekle yükümlü oldukları aileleri yok sayılıyor? 
-Neden 4/C'liye keyfi olarak 657'nin disiplin hükümlerine göre yazılı veya sözlü uyarı veriliyor. Fakat savunmasının 657'ye göre yapılması engelleniyor? 
-Neden 4/C'liler için görevde yükselme yok? 
-Neden 2010 yılı Şubat ayında işe hiçbir kritere tabi tutulmadan alınmış olan Kızılay personeli ve 4/C’li personel unutuldu? 
-Neden Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde çalışan 267 işçi, 399'a tabî sözleşmeli personel pozisyonlarına atanmışken diğerleri 4/C yapıldı? 
-Neden kapatılan belediyelerde işçilere aynı haklarla geçiş verildi, onlar kamu KİT KPSS'li 4/C'li oldu? 
-Neden Kamuda 3 ay çalışan işçilere 4/B hakkı tanınmasına rağmen 4/C'lilere bu hak tanınmıyor?” 

Kaynak

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.