logo yeni

GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

gecici isciArtvin milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN, kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri  amacıyla hazırlamış olduğu Kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

2007’ den sonra Kanun çıkmadı

Bayraktutan teklifinde, 4.4.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5620 sayılı “Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” u örnek göstererek, söz konusu kanunun yürürlüğe girmesinden bu yana geçici işçi olarak işe başlayan ve evine ekmek götüren birçok mevsimlik işçilerin; eşit işe eşit ücret ve emsallerine göre aynı sosyal haklardan faydalanmadıklarını belirtti.

179 gün çalışıyorlar

Bayraktutan gerekçede, ülkemizde birçok kamu kurum ve kuruluşlarda geçici işçiler çalıştığını, ancak mevsimlik işçi diye de adlandırılan bu çalışanların en fazla yılda 6 ay çalışabildiğini, 179. gün kadro almamaları adına çıkışlarının verildiğini, ülkemizin geçim koşulları göz önüne alındığında 12 ay ücretlerini alıp çalışan birçok vatandaş aldıkları maaşla geçinemezken, geçici statüde en fazla yılda 6 ay çalışan işçilerin geçinmelerini beklemek doğru olmadığını ifade etti.

Yarı sigortalı çalışıyorlar

Ayrıca sosyal haklardan mahrum ve gelecek kaygısı ile çalışan geçici işçilerin çoluk çocuğunun rızkından ve geleceklerinden endişe ettiklerini, yılda çalıştıkları süre içerisinde sigortalı olan mevsimlik işçilerimiz geri kalan aylarda sigortalı olmadığını da vurgulayan Bayraktutan, geçici işçilerin sorunlarını gidermek için kadrolu veya sözleşmeli statüde değerlendirilmelerinin sosyal devlet sorumluluğu olduğunu, bu sebeple binlerce geçici işçiye bu hakkı verebilmek adına söz konusu kanuna geçici madde eklenmesinin uygun olacağını ifade etti.

5620 SAYILI KAMUDA GEÇİCİ İŞ POZİSYONLARINDA ÇALIŞANLARIN SÜREKLİ İŞÇİ KADROLARINA VEYA SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜNE GEÇİRİLMELERİ, GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDAKİ KANUNA GEÇİCİ BİR MADDE EKLENMESİNE DAİR KANUN

Madde 1- 5620 sayılı kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri, geçici İşçi çalıştırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanuna geçici bir madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE- Kamu kurum ve kuruluşlarda çalıştırılan geçici ( mevsimlik) işçiler, sürekli işçi statüsüne bir defaya mahsus geçirilir.

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar kurulu yürütür.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.