logo yeni

GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO YOK

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

Orman Genel Müdürlüğü işyerlerinde geçici olarak çalıştırılmakta olan orman işçilerine kadro verilip verilmeyeceği hususunu Meclis gündemine taşıyan Kahramanmaraş milletvekili Mesut DEDEOĞLU’ na Orman ve Su İşleri Bakanlığından cevap geldi.

Dedeoğlunun konuyla ilgili önergeleri ve cevapları şöyle:


6/2944 ESAS NUMARALI SÖZLÜ SORU ÖNERGESİ

SORU 1. Ormancılık işlerinin sürekli ve daha etkin bir şekilde yapılması amacıyla vardiya uygulamasına geçmeyi düşünüyor musunuz?

SORU 2. Bu konuda bir çalışmanız var mıdır? Vardiya uygulaması ormancılık alanında fayda sağlamaz mı?

CEVAP 12. Bakanlığım ve bağlı kuruluşum Orman Genel Müdürlüğü işyerlerinde, 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin “Günlük Çalışma ve Vardiya” başlıklı 20’nci maddesine göre uygulama yapılmakta olup; yeni dönem toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde vardiya konusunun ele alınması düşünülmektedir.

6/2945 ESAS NUMARALI SÖZLÜ SORU ÖNERGESİ

SORU 1. Yalnızca yılın yarısında çalıştırılan 7600 orman işçisine kadro vermeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

SORU 2. Bu işçiler niçin kadrolu olarak yıl boyu çalıştırılmıyor? Ormanlar ülkemizin geleceği ve ekonominin katma değeri değil mi?

CEVAP 1-2. 21.04.2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5620 sayılı “Kamuda Geçici İşçi Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un, “Geçici İş Pozisyonlarında İşçi Çalıştırılması” başlıklı 3 üncü maddesinin 2 nci fıkrasında; “Ancak mevsimlik ve kampanya işleri ile orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde bir malî yılda 6 aydan az olmak üzere vize edilecek geçici iş pozisyonlarında işçi çalıştırılabilir. Bu şekilde çalıştırılacak işçiler için her malî yılda, geçici iş pozisyon vizesi alınması zorunludur. Söz konusu vize işlemi yapılmaksızın geçici işçi çalıştırılamaz ve herhangi bir ödeme yapılamaz” hükmü mevcuttur.

Mevsimlik orman işçileri, yukarıda belirtilen bu hükme göre bir mali yılda ancak 5 ay 29 gün süreyle çalıştırılmakta olup; sürekli kadroya alınabilmeleri için yasal düzenleme yapılması zorunludur ve Bakanlığımca bu yönde yürütülen bir çalışma da mevcut değildir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.