logo yeni

İŞÇİ VE 4/C PERSONELE SÖZLEŞMELİ OLMA İMKANI

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün “Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ”ne dönüştürülmesine, halen işçi ve 4/C olarak görev yapan personelin sözleşmeli olarak istihdamına, personelin erken emekli olmasına ve teşkilat yapısının yeniden düzenlenmesine ilişkin hükümleri de içeren “Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı” Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu.

PTT Şirket olarak faaliyet gösterecek

Tasarıyla, Posta Kanunu ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün yürürlükten kaldırılması, kuruluş ve tescile ilişkin hükümleri hariç olmak üzere Türk Ticaret Kanunu ve özel hukuk hükümlerine tabi Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Anonim Şirketi kurulması öngörülüyor.

İşçiler ve 4/C personel sözleşmeli olabilecek

Personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilecek.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü'nde (PTT) çalışan tüm personelin (işçiler ve 4/C dahil), istemeleri halinde PTT AŞ Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde, yeni yapılan düzenlemelere göre sözleşmeli personel statüsüne geçirilebilecek.

Yeni istihdam edilecek personel KPSS sonuçlarına göre işe alınacak.

Personelin ücretleri ile mali ve sosyal hakları Yönetim Kurulu tarafından Yüksek Planlama Kurulunun belirleyeceği üst sınır içerisinde tespit edilecek. 

Yüksek maaşla emeklilik imkanı

Emekliliğe hak kazanan, ancak şaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç, yaş haddinden emekliliğine en fazla 3 yıl kalanlar yüzde 25, 3 yıldan fazla 5 yıldan az kalanlar yüzde 30, 5 yıl ve daha fazla kalanlar emekli ikramiyelerini yüzde 40 fazlasıyla alacak. Emekli aylığı bağlanması şartlarına 2013 yılı sonuna kadar sahip olacaklara, bu hakkı kazandıkları tarihten itibaren üç ay içinde emeklilik başvurusunda bulunmaları halinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenecek.

Kanun Tasarısı Taslağı için tıklayınız…

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.