logo yeni

calisanlar2 copy

MECLİS LİSANS MEZUNU 4/C'LİLERİ NEREDE ÇALIŞTIRIYOR?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

TBMM'de 4/C'li personelin hizmetli olarak yardımcı hizmetlerde çalıştırıldığı iddiasıyla kendisine gelen personeli dinleyerek bu durumu öğrendiğini belirten CHP İstanbul milletvekili Müslim Sarı Cemil Çiçek'in cevaplamasıyla talebiyle yazılı önerge verdi.

Aynı zamanda Plan ve bütçe Komisyonu üyesi de olan Sarı, lisans mezunu olduğu halde Meclis'te bu durumda çalışan personelin olduğunu, kendisine şikayete gelen personelden öğrendiğini belirterek, bu kişilerin durumunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sordu.

Sarı yönelttiği yazılı sorusunda;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. Maddesinin (C) Fıkrasına Göre Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar;

“Madde 12:

(2) Büro hizmetlerinde görevlendirilecek olan geçici personelin, en az dört yıllık yükseköğrenim görmüş olması şarttır.

(4) Geçici personel, bu esaslarda belirtilen işler dışında her hangi bir işte çalıştırılamaz.

(5) Geçici personelin pozisyon değişikliği personelin nitelikleri ve hizmet gereği dikkate alınarak TBMM Başkanının onayı ile yapılır.”

ibareleri olmasına rağmen kurumunuzda lisans mezunu olup yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılan personelin olduğunu, bu arkadaşların bize gelerek sıkıntılarını dile getirmeleri sonucu öğrenmiş bulunmaktayım.

Bu bağlamda;

1)ilköğretim, Ortaöğretim ve iki yıllık ön lisans mezunları büro hizmetlerinde ve yönetim memurluğunda çalıştırılıyor mu? Kaç kişi bu pozisyonlarda çalıştırılmaktadır?

2)Lisans mezunu olup da 4/C kadrosundaki bu arkadaşlar büro hizmeti yerine yardımcı hizmetlerde çalıştırılıyor mu? Çalıştırılıyor ise hangi birimlerde çalıştırılıyor?

3)(5). Fıkra gereği bu personellerin pozisyon değişikliği TBMM Başkanının onayı ile yapıldığına göre, Sayın Başkan ilköğretim mezunlarını lisans mezunlarından daha mı bilgili ve becerikli görmektedirler.

4)TBMM kadrosunda üniversite mezunu olup, hizmetli olarak kaç kişi çalışmaktadır." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.