logo yeni

calisanlar2 copy

4-C’LER MEMUR İŞİ YAPIYOR

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

4/C personelin, kamu kurumlarında geçici nitelikteki işleri yürütmek üzere geçici olarak görevlendirilen personel oldukları söylenmekle birlikte, yaptıkları işlere bakıldığında, kurumların süreklilik gösteren işlerini yapmakta oldukları görülmektedir. Ayrıca, hangi iş için göreve alınmış olurlarsa olsunlar, genellikle bulundukları kurumlarda amirlerinin uygun gördüğü ve niteliklerine uymayan işlerde de çalıştırılmaktadırlar.

4/C personel istihdamına ilişkin tüm hususların değerlendirildiği dosyamız için tıklayınız…

4/C personel istihdamının yanlış uygulandığı konusunda bir değerlendirme de Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan tarafından yapıldı.

Katıldığı bir toplantıda, kamu çalışanları ile ilgili hususlara değinen Yazgan 4-C istihdamı konusunda, “…Hükümet veya hükümetler 4-C pozisyonunu yanlış uyguladılar. 657 devlet memurları kanununun c bendinde “geçici personel” diyor. Belirli bir pozisyonda belirli süre çalışan, 3 ay veya 5 ay. Yani Devlet bu şekilde istihdam edebilir. Ama bugün baktığımızda Adalet Bakanlığında, Türkiye İstatistik Kurumunda, İçişleri Bakanlığı ve birçok kurumda daimi çalışır pozisyona geçilmiştir. 11 ay 28 gün çalışan bir kişiye ‘geçici personel’ diyemezsiniz. Temel bir esas vardır. Devletin sürekli işleri kadrolu personel eliyle, memurlar eliyle görülür…” dedi.

Öte yandan memurlarımızın, kamu çalışanlarımızın en büyük sorunlarından birinin 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname olduğunu söyleyen Yazgan “Kararname yayınlandığında seçimlere çok az bir zaman kalmıştı. Başbakanlık önünde yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla bu kararnamenin kamu çalışanı sendikalıların haklarını gasp ettiğini haykırmıştık. O zaman kamu çalışanlarımızın cebine fazla yansıması olmamıştı. Ama bugün ikramiyeden fazla çalışma ücretine kadar birçok sendikalı memurların haklarını bu kararname ellerinden almış durumda. İl müdür ve müdür yardımcılarından, daire başkanlarına, genel müdürlerin maaşları arttı. En yüksek maaşı alanda eşitlendi. Ama şube müdürlerinde, şeflerde ve memurlarda en alt tabanda eşitleme oldu. Burada ciddi anlamda hak kayıpları gündeme geldi…” diye konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.