logo yeni

calisanlar2 copy

4/C PERSONELİN KADRO VE AİLE YARDIMINA NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen önergede, 4/C personelin kadroya geçirilmesi ve bu personele aile yardımı yapılması konularının akıbeti Başbakan'a  soruldu.

MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Büyükataman verdiği soru önergesinde; 2010 yılında yapılan toplu görüşmelerde tüm kamu çalışanlarına aile yardımı verilmesi konusunda hükümetle memur sendikalarının anlaştığını, 2011 yılı başında çıkarılan Kanunla sözleşmeli personelin aile yardımından faydalanmasının sağlandığını ancak 4/C personelin bu uygulama dışında tutulduğunu belirtti.

2011 seçimleri öncesinde, Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Bakan Hayati Yazıcı’nın, bu duruma dikkat çekerek, yapılan ayrımcılığın sona erdirileceğini, 4-C’li personelin aile yardımından faydalanması için gerekli Bakanlar Kurulu Kararının hazır olduğunu açıkladığını da ifade eden Büyükataman’ın soru önergesinde ayrıca şu hususlar yer aldı: “Bu konu hakkında tarafınıza sunduğum soru önergeye cevaben; ‘4-C’li personelin aile yardımından faydalanması için Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Bakanlar Kurulu kararı taslağı 04.11.2001 tarihli ve 7345 sayılı yazı ile başbakanlığa gönderilmiştir.’ cevabı verilmiştir.

Açıklamanın üzerinden 1,5 yıl geçti; genel seçimler bitti ve verilen sözler unutuldu; ilgili karar bir türlü çıkarılmadı.

Bununla birlikte 2011 Haziran ayında kamuda görev yapan birçok sözleşmeli personel de sözleşmeye geçirildi ancak yine 4-C’li çalışanlar görmezden gelinmiştir.

Belediyelerdeki 18 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması için Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e talimat verdiğiniz basına yansımıştır.”

Büyükataman, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerden sonra, önergesinde Başbakan’a;

1- Tüm sözleşmeli personel kadroya geçtiğine göre 4-C’li çalışanların kadroya geçirilmesi için bir düzenleme yapılacak mıdır?

2- 4-C’li personelin aile yardımından faydalanması için 1,5 yıldır bakanlar kurulunda bekleyen Bakanlar Kurulu Kararı ne zaman çıkacaktır?

diye sordu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.