logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ VE ÇOCUK YARDIMI YÖNÜYLE 4/C VE 4/B PERSONEL ARASINDAKİ FARKLAR

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

es durumuKamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında “Geçici Personel” olarak görev yapanların Kanunun 4/B maddesi kapsamında “Sözleşmeli Personel” statüsüne geçirilmeleri durumunda, eş ve çocuklarından dolayı yararlanmakta oldukları aile yardımı ödeneğinin hesaplanma şekli ve miktarı değişecek.

4/C Geçici Personel statüsü ile 4/B Sözleşmeli Personel statüsü arasında mali ve sosyal haklar arasından bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklardan biri de aile yardımı ödeneğine ilişkindir.

Konuya ilişkin farklı bir düzenleme yapılmaması durumunda, 4/C statüsündeki personel 4/B statüsüne geçtiğinde aile yardımı ödeneğinde bazı değişiklikler olacak.

4/B Sözleşmeli Personelin aile yardımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin (kısmi zamanlı çalışanlar hariç) aile yardımı ödeneği, Devlet memurlarının aile yardımı ödeneği ile aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmektedir.  Bu ödeme, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine istinaden yapılmaktadır.

Buna göre, 4/B Sözleşmeli Personele; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Bu yardımdan hiçbir kesinti yapılmıyor.

4/C Geçici Personelin aile yardımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen geçici personelin (kısmi zamanlı olarak ya da parça başı ücretle çalışanlar hariç) aile yardımı ödeneği; ödenekten hiçbir kesinti yapılmaması kuralı hariç olmak üzere Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği ile aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmekte ve bu ödemede eş için 2533 ve her bir çocuk için ise 297 gösterge rakamı esas alınmaktadır (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı).

Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden yapılan bu ödemeden, gelir ve damga vergisi ile beli bir limitin üzerinde olması halinde SGK prim kesintisi yapılmaktadır.

4/C personelin aile yardımı ödeneği göstergelerinin 4/B personele yapılan ödemede esas alınan göstergelerden daha yüksek olmasına rağmen, 4/C personelin ödeneğinden yapılan kesintiler ve ilgili personelin gelir vergisi dilimindeki değişiklikler (genellikle yılın ikinci yarısında) yararlanılan aile yardımı ödeneğinin net miktarını azaltmaktadır.

2017 yılı Aralık ayı itibariyle 4/B ve 4/C personelin eş ve çocuk yardımının net miktarı

Aile yardımı

4/B (Sözleşmeli Personel)

4/C (Geçici Personel)

Vergi oranı %15

Vergi oranı %20

Eş için

219,17 TL

218,05 TL

205,11 TL

Çocuk için (73 aydan küçük)

51,36 TL

51,14 TL

48,10 TL

Çocuk için (72 aydan büyük)

25,68 TL

25,57 TL

24,05 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.