logo yeni

calisanlar2 copy

YENİ TOPLU SÖZLEŞMENİN 4/C PERSONELİNİ İLGİLENDİREN DÜZENLEMELERİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

personel4Kamu görevlilerinin 2018-2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda çeşitli belirlemeler içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, 4/C kapsamındaki geçici personeli ilgilendiren çeşitli düzenlemeler de yer alıyor.

Toplu sözleşmede, 4/C personelin aylık ücret ve ek ödeme göstergesi ile aile yardımı göstergelerine de uygulanan aylık katsayısındaki artışın (önümüzdeki 6 aylarda sırasıyla %4, %3,5, %4, %5 ve ilgili döneme ilişkin enflasyon farkları oranında) yanı sıra,  geçici personeli ilgilendiren farklı bazı düzenlemelere de yer veridi.

4/C personelin aile yardımı ödeneği

Eş için 2533 gösterge ve her bir çocuk için 297 gösterge üzerinden aile yardımı ödeneği verilmesi uygulamasına 2018 ve 2019 yıllarında da devam edilecek.

Aile yardımından yararlanılabilecek eş ve çocuk durumunda meydana gelen değişiklikleri daha sonraki tarihlerde bildiren 4/C personel, aile yardımı ödeneği verilmesi koşullarının mevcut olması ve 15 Ocak 2018 tarihinden öncesine taşmaması kaydıyla, bildirimden önceki üç aya kadar olan dönem için de aile yardımı ödeneği alabilecek.

Çocuğundan dolayı aile yardımından yararlanan 4/C personele, en az %40 engelli olan çocuğu için ödenen aile yardımı 2018 yılı Ocak ayından itibaren %50 artırımlı ödenecek.

4/C personelin ek ödemesi

Belli bir gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek ödeme verilmesi uygulamasına 2018 ve 2019 yıllarında da devam edilecek.

Ancak, 4/C personele 2017 yılında 1800 gösterge rakımı esas alınarak yapılan ek ödeme, 2018 ve 2019 yıllarında 2600 gösterge rakamı esas alınarak ödenecek.

Ek ödeme göstergesindeki 600 puanlık artış, 4/C personelin aylık net maaşının 46 TL artması anlamına geliyor (2018 yılının ilk altı ayı için belirlenen katsayıya ve %15 gelir vergisine göre)

4/C personelin fazla çalışma ücreti

Normal çalışma saatleri dışında fiilen çalışan 4/C personele, bu çalışmaları karşılığında, ayda en çok 50 saat için fazla çalışma saat ücreti tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesi uygulaması 2018 ve 2019 yıllarında da devam edecek.

Orman Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında görev yapan 4/C personelden, normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenler ile yangın nöbeti tutanlara, Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda en çok 80 saat için fazla çalışma saat ücretinin 5 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesi uygulaması 2018 ve 2019 yıllarında da devam edecek. Bu şekilde fazla çalışma ücretinden yararlanılan süre için 4/C personele ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.