logo yeni

calisanlar2 copy

DANIŞTAY, 4/C PERSONELİN EK ÖDEMESİ KONUSUNDA NE DEDİ?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adalet3Danıştay 11. Dairesi,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında geçici personel olarak görev yapanlara, 375 sayılı KHK’nın Ek 9 uncu maddesi uyarınca kamu personelinden bazılarına yapılan ek ödemeden yararlanamayacağı yönünde Karar verdi.

Açılan bir davada Malatya İdare Mahkemesi tarafından verilen bir iptal kararı ile, 375 sayılı KHK uyarınca Devlet memurlarına yapılan ek ödemeden 4/C personelin de yararlandırılmasına hükmedilmişti. Bu kararı itiraz aşamasında değerlendiren Malatya Bölge İdare Mahkemesi ise itirazı reddetmişti.

Bu kararın, Danıştay Başsavcılığı tarafından kanun yararına temyizen incelenmesinin istenmesi üzerine konuyu inceleyen Danıştay 11.Dairesi, 4/C personelin Devlet memurlarının yararlandığı ek ödemeden yararlanamayacağına hükmederek, Malatya Bölge İdare Mahkemesinin söz konusu Kararını bozdu.

Danıştay 11. Dairesinin 8/12/2016 tarihli ve E:2016/5726, K:2016/4572 sayılı kanun yararına bozma Kararı Resmi Gazete’de bugün (25 Nisan 2017) yayımlandı.

Danıştay Kararında özetle “aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan Devlet memurları arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla getirilen e ödemeden, farklı statüde bulunan geçici personelin yararlandırılmasında; mevzuat, adalet, eşitlik ve hakkaniyet prensiplerine aykırılık bulunmadı” yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Söz konusu Karar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.