logo yeni

calisanlar2 copy

UZUN SÜRELİ HASTALIĞA YAKALANAN 4/C PERSONELE İZİN VERİLMEMESİ MAHKEMEYE TAKILDI

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adalet12Van 1’ inci İdare Mahkemesi, kanser hastası 4/C’li personele 36 ay ücretli izin verilmemesi işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Büro Memur-Sen tarafından açılan davada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü’nde 4/C’li olarak çalışan ve kanser hastalığını yakalanan personele ücretli izin verilmemesi yönündeki işlemin yürütmesi durdurulurken, Mahkeme kararında aşağıdaki gerekçeye yer verildi:

“Geçici personele, resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebileceğinden bahisle tesis edilen dava konusu işlem bu çerçevede değerlendirildiğinde; hastalık halinin insan iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen bir mücbir sebep hali ve haklı bir mazeret olması ve çalışma verimini ortadan kaldırması karşısında, hastalık hali için izin süresini 30 günle sınırlandıran düzenlemede, idareye tanınan takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.

657 sayılı Yasada öngörülen istihdam şekilleri açısından değerlendirildiğinde memurların 657 sayılı Yasanın 105. maddesindeki düzenleme uyarınca aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın hastalık izninden yararlandıkları, aynı yasanın 4/B maddesinde tanımı yapılan sözleşmeli personeli için hastalık izni açısından getirilen sınırlandırmanın yargı kararları ile hukuka aykırı görülmesi üzerine anılan personelin de bu haktan yararlandığı anlaşılmaktadır. Geçici personelin (4/C) statüsü 657 sayılı Yasada düzenlenen diğer istihdam türlerine göre farklılık arzetse de, memurlar ve sözleşmeli personel gibi kamuda çalışan geçici personelin, memur ve sözleşmeli personel için kabul edilen ücretli hastalık izninden sınırlı olarak yararlandırılmasında, hastalık halinin yukarıda açıklanan nitelikleri ve davacının troid papiler kanseri olduğu dikkate alındığında dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

Konuya ilişkin açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Kamuda 4/A, 4/B ve 4/C statülerinde kamu görevlileri var. Bu kamu görevlilerinin hepsi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre çalışmasına rağmen aralarında adaletsizlikler var. Yılın 12 ayı çalışarak vatanına ve milletine hizmet eden 4/C’li kamu görevlilerimize hala ‘Sen geçicisin’ denilemez. 4/C’li kamu görevlilerinin özlük ve mali hakları yetersiz. Aldıkları ücretler yoksulluk sınırının çok altında. Sözleşmeleri gereği 30 günden fazla rapor hakkı bulunmuyor. Devlet adeta 4/C’lileri ölümün kucağına itiyor. 4/C’li kardeşlerimizin uğradığı haksızlıkların giderilmesi için sendika olarak kesintisiz mücadele ediyoruz. 4/C’lilerin sendikalara üye olabilmesini, toplu sözleşmede ücretlerinin artırılmasını, ücretsiz doğum izni ve süt iznini verdiğimiz mücadele ile kazandık. Şimdi de kazandığımız davayla 4/C’li kardeşlerimizin 36 aya kadar ücretli hastalık izni kullanabilmesinin yolunu açtık. 4/C’lilerin tüm sorunlarının çözüme kavuşturulmasının tek yolu kadrodur. 4/C’li kamu görevlilerimize uygulanan adaletsizliklerin tamamının giderilmesi için 4/C’liler kadroya geçirilmelidir. Genel yetkili sendika olarak 4/C’lilerin kadro mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. İnşallah kadro mücadelemizi kazanarak 4/C’li kardeşlerimizin yüzünü güldüreceğiz” dedi.

Mahkeme kararına ulaşmak için tıklayınız.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.