logo yeni

calisanlar2 copy

MAHKEME 4/C PERSONELİN İŞ SONU TAZMİNATINDAN GELİR VERGİSİ KESİLMESİNİ İPTAL ETTİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adalet2Edirne Vergi Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında görev yapmakta olan personele, emekliye ayrılma, ölüm, kendi isteğiyle sözleşmeyi feshetme ya da sözleşmeyi yenilememe hallerinde ödenen iş sonu tazminatından kesilen gelir vergisinin iade edilmesine karar verdi.

Türk Eğitim-Sen üyesi 4/C’li bir personelin iş sonu tazminatından kesilen gelir vergisinin iadesi istemiyle açtığı davada karar veren Edirne Vergi Mahkemesinin kararında aşağıdaki gerekçeye yer verildi:

“...657 sayılı Kanunun 4/c bendi uyarınca sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken emekliye ayrılan davacıya iş sonu tazminatı adı altında ödenen tazminatın, 1475 sayılı Kanununun 14. maddesinde düzenlenen kıdem tazminatı niteliğinde olduğu anlaşılmakla birlikte, kıdem tazminatı niteliğinde yapılan ödemelerin de 4857 sayılı Kanunun 112. Maddesi uyarınca kıdem tazminatı olarak sayıldığı dikkate alındığında, kıdem tazminatı sayılan iş sonu tazminatının 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 25. maddesinin 1. fıkrasının 7. bendi uyarınca gelir vergisinden müstesna tutulması gerektiği halde, davacıya ödenen iş sonu tazminatından yapılan gelir vergisi kesintisinde yasal isabet görülmemiştir.”

Türk Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada ise 4/C statüsünde görev yapmakta iken, emekliye ayrılarak ya da istifa ederek görevinden ayrılmış olan ve kendisine ödenen iş sonu tazminatından gelir vergisi kesintisi yapıldığı için yasal yollara başvurmak isteyenler aşağıdaki tavsiyede bulunuldu:

“Kesintinin yapıldığı tarihten itibaren otuz günlük dava açma süresi geçmemiş ise bu süre içinde doğrudan doğruya vergi mahkemesinde dava açma yoluna gidilmelidir. Dava açma süresi geçmiş ise  öncelikle hatanın düzeltilmesi için dilekçe ile başvuru yapılarak, bu başvuruya olumsuz cevap gelmesi halinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet dilekçesi ile başvuru yapılması ve oradan da olumsuz cevap geldiğinde, cevabın tebliğinden itibaren otuz gün içinde vergi mahkemesinde dava açılması gerekmektedir. Edirne Vergi Mahkemesinin kararının bu durumdan mağdur olan tüm 4/C’li personel açısından emsal teşkil etmesini ümit ediyoruz.”

Mahkeme kararına ulaşmak için tıklayınız.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.