logo yeni

calisanlar2 copy

AİLE YARDIMI MİKTARINDAN KAYNAKLI MAĞDURİYET GİDERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

aileHer ay Devlet memurları ile aynı miktarda aile yardımı alan geçici personelin (4/C), bu yardımı yılın ikinci yarısında daha az alacak olmasının yaratacağı mağduriyet Maliye Bakanına soruldu.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında çalışan geçici personele yılın ilk altı ayında Devlet memurlarına ödenen miktarda aile yardımı ödenirken, 4/C personelin aile yardımının vergiye tabi olmasından dolayı yılın ikinci yarısında bu personel ödenecek aile yardımının net miktarının yılın ilk altı ayında ödenen miktarın bile altında olacağını belirten Milletvekili AKSU, Maliye Bakanına konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-) Aylık ücretleri düşük olan 4/C personele ödene aile yardımı miktarının, yılın ikinci yarısında azalmasını önlemeyi düşünüyor musunuz?

2-) Yılın ilk altı ayında memurlarla aynı miktarda aile yardımı alan 4/C personelin, yılın ikinci altı ayında memurlardan daha az miktarda aile yardımı almasını hakkaniyete uygun görüyor musunuz?

3-) 4/C personel için belirlenen aile yardımı göstergelerinin memurlar için belirlenen göstergelerden daha yüksek olması, 4/C personelin aile yardımından gelir ve damga vergisi kesilmesinden dolayı net aile yardımı miktarlarının eşitlenmesi amacından kaynaklanırken, yılın ikinci yarısında bu eşitliği sağlamayı düşünmüyor musunuz? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.