logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN AİLE YARDIMI ARTARKEN 4/C’LİNİN AİLE YARDIMI DÜŞTÜ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

maas 214/C personelin aldığı aile yardımının miktarı, yılın ilk aylarında memurlarla aynı seviyede iken yaz aylarından itibaren memurlara göre daha düşük olmaktadır.

Kamu çalışanlarının maaş ödemesinde esas alınan katsayılar 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak %5 oranında artarken, aile yardımı ödeneği de aynı oranda arttı. Ancak, 4/C personelin aile yardımı ödeneğinden vergi kesiliyor olması nedeniyle, maaş zammının 4/C personelin aile yardımına etkisi de farklı oluyor.

Geçici personelin ve memurların aile yardımı

Devlet memurlarına, kapsamdaki eşi için 2.134 ve her bir çocuğu için 250 gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda aile yardımı ödenmekte olup, bu ödemeden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

4/C geçici personele, kapsamdaki eşi için 2.533 ve her bir çocuğu için 297 gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda aile yardımı ödenmekte olup, bu ödemeden gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

4/C personel maaşından kesilen gelir vergisi

4/C personelin aylık brüt ücretinden kesilen gelir vergisinin oranı, yılın ilk altı aylık döneminde genellikle %15 olurken, yılın ikinci altı aylık döneminde ise (öğrenim durumu, eş ve çocuk durumu ile sendika üyesi olup olmama durumuna göre Haziran veya Temmuz aylarında kısmen veya tamamen) %20’ye yükselmektedir.

Gelir vergisi oranının yükselmesi ise, 4/C personele ödenen aile yardımının net miktarını da azaltmaktadır.

Memur ve 4/C personelin aile yardımı aynı miktarda olmuyor

Yılın ilk altı aylık döneminde genellikle memurlar ile 4/C personelin yararlandığı aile yardımının miktarı aynı olurken, yılın ikinci altı ayında bu eşitlik bozulmaktadır.

  Yılın ilk yarısında aile yardımı Yılın ikinci yarısında aile yardımı
Memur 4/C Memur 4/C
Eş için 189,59 TL 189,52 TL 199,01 TL 187,18 TL
Çocuk için (73 aydan küçük) 22,20 TL 22,22 TL 23,31 TL 21,94 TL
Çocuk için (72 aydan büyük) 44,40 TL 44,44 TL 46,62 TL 43,88 TL

Yılın ilk altı ayında memurlar ile 4/C personelin yararlandığı aile yardımının miktarı aynı iken, yılın ikinci altı ayında memurun aile yardımı arttı ve 4/C personelin aile yardımı azaldı.

Maliye Bakanı, aile yardımı konusunda eşitsizlik olmadığını belirtmişti

4/C’li personele yapılan aile ve çocuk yardımlarının gelir vergisi kapsamı dışına alınması için bir çalışma yapılıp yapılmadığı hususunda verilen bir soru önergesini cevaplandıran Maliye Bakanı, “Aile yardımı ödeneğine ilişkin söz konusu tutarlar karşılaştırıldığında, geçici personelin gelir ve damga vergisi kesintilerinden kaynaklı olarak Devlet memurlarından daha düşük tutarda aile yardımı ödeneği almadığı, aksine Devlet memurları ile aynı tutarda aile yardımı ödeneği aldığı görülmektedir. Dolayısıyla, uygulamada geçici personel açısından bir mağduriyet söz konusu olmadığından, anılan personele yapılan aile ve çocuk yardımlarının gelir vergisi kapsamı dışına alınması ile ilgili halihazırda yapılan bir çalışma bulunmamaktadır." demişti.

Maliye Bakanının konuya ilişkin açıklaması için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.