logo yeni

calisanlar2 copy

4/C PERSONEL, TEMMUZ MAAŞ ZAMMINI HİSSETMEYECEK

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

maas6Kamu çalışanlarını aylık ücretleri 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak %5 oranında artacak olmasına rağmen, bazı personel gelir vergisi nedeniyle bu zammı hiç hissetmeyecek.

Temmuz maaş zammı sonrası, net maaşında herhangi bir artış göremeyecek olan kamu çalışanları arasında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında görev yapan geçici personel de yer alacak.

Gelir vergisi artacak

4/C personelin aylık maaşından kesilen gelir vergisinin miktarı;

-Öğrenim durumu, eş ve çocuk durumu ile sendika üyesi olup olmama durumuna

-Yılbaşından beri elde ettiği gelirin toplamına (gelir vergisi matrahına esas) 

göre değişmektedir.

4/C personelin aylık brüt ücretinden kesilen gelir vergisinin oranı yılın ilk altı aylık döneminde %15 iken yılın ikinci altı aylık döneminde (öğrenim durumu, eş ve çocuk durumu ile sendika üyesi olup olmama durumuna göre Haziran veya Temmuz aylarında kısmen veya tamamen) %20 olmaktadır.

Brüt maaş %5 artacak, net maaş azalacak

4/C personelin aylık brüt maaşı 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak %5 oranında artacak. Ancak bu artış, aynı dönemde gelir vergisi oranının da %5 artacak olması nedeniyle, net maaşta artışa neden olmayacak, aksine net maaş daha da azalacak.

Yılın ikinci yarısında 4/C maaşı ne kadar olacak?

4/C personelin net maaşının 1 Temmuz 2016 maaş zammından nasıl etkileneceği konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada; bekar ve çocuksuz (veya  eşi çalışan ve çocuksuz), sendika üyesi olmayan personele ilişkin ulaşılan sonuçlar aşağıda gösterilmiştir.

Eğitim durumu Mayıs 2016 Ağustos 2016 %5 maaş zammına rağmen, net maaş miktarındaki azalma*
İlköğretim mezunu 1.641,98 TL 1.623,13 TL (-) 18,85 TL
Ortaöğretim 1.770,48 TL 1.750,04 TL (-) 20,44 TL
Yükseköğretim mezunu 1.897,37 TL 1.875,36 TL (-) 22,01 TL

*4/C personelin eş ve çocuk durumu ile sendika üyesi olma durumuna bağlı olarak, net maaştaki azalmanın miktarı daha fazla olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.