logo yeni

calisanlar2 copy

MAHKEME KARARI İLE EK ÖDEME ALAN 4/C PERSONEL EK ÖDEMELERİ İADE ETMEYECEK

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

maas 112015 yılında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde ek ödeme verilmesi istemiyle mahkemelere başvuran 4/C’li personel, kazandıkları davalar sonucunda aylık 550-670 TL arasında ek ödeme almaya hak kazanmıştı.

Ancak, geçen yıl yapılan 2016-2017 yıllarına ait toplu sözleşme görüşmelerinde, 4/C statüsünde çalıştırılan geçici personele 01.01.2016 tarihinden itibaren 1800 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar (159,87 TL) kadar ek ödeme verilmesi karara bağlanmıştı.

Toplu sözleşmede anlaşmaya varılan madde yüzünden mahkeme kararı ile ek ödeme almaya başlayan personelin de ücretleri bu sebeple düşmüştü.

Türk Sağlık-Sen tarafından, bu personelin geçmiş dönemde aldığı ek ödemenin iade edilip edilmeyeceğine dair Devlet Personel Başkanlığına yazılan yazıya cevap geldi.

Devlet Personel Başkanlığı yazısında:

1. 2016 yılından itibaren kamu kurumlarında mezkur Bakanlar Kurulu Kararı gereğince geçici personel statüsünde görev yapan personelin tamamına 1.800 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek ödeme verileceği,

2. 2016 yılı öncesi mahkeme kararı gereğince ek ödeme verilen geçici personele de 2016  yılından itibaren 1.800 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek ödeme verileceği,                 

3. 2016 yılı öncesi mahkeme kararı gereğince ek ödeme verilen geçici personele daha önce usulüne uygun olarak ödenen ek ödemelere ilişkin herhangi bir iadenin mümkün bulunmadığı,

belirtildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.