logo yeni

4/C PERSONELE DOĞUM SONRASI ÜCRETSİZ İZİN VERİLMESİ İLİŞKİN MAHKEME KARARI

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adalet44/C statüsünde geçici personel olarak çalışmakta olan Eğitim-Bir-Sen üyesi bir personele, doğum sonrası yasal izin süresinin bitimini müteakip 6 ay ücretsiz izin verilmemesi işlemi, mahkeme tarafından hukuka aykırı bulundu.

Dava; 657 sayılı Kanunun 4/C maddesine tabi "Hizmetli" olarak çalışan davacının, hamile olması nedeniyle doğum sonrası yasal izinlerinin bitimine müteakip 6 ay ücretsiz izin talebinin reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararının gerekesinde, “Olayda; 4857 sayılı İş Kanunu'nun 74. maddesinde yer alan; isteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verileceğine yönelik benzer düzenleme de göz önüne alındığında, geçici personelin doğum yaptıktan sonra aylıksız izne ayrılma talebinin Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan ailenin ve çocukların korunması ilkesi çerçevesinde değerlendirilerek davacının talep etmiş olduğu 6 ay ücretsiz iznin verilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme kararı için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.